Ya Olduğun Gibi Görün Ya da Göründüğün Gibi Ol Sözü ile İlgili Bilgilendirici Bir Metin

Mevlana’nın “Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol sözü ile ilgili bilgilendirici bir metin” yazınız.

İnsanın içi dışı bir olmalıdır. İçimiz ne ise dışımız da aynı olmalıdır. Yani sözlerimizde ve davranışlarımızda tutarlı olmalıyız. Böyle olursak insanların güvenini kazanmış oluruz. Bunun tam tersi durumda sözümüz farklı davranışlarımız farklı olursa kimsenin bize güvenmesini de bekleyemeyiz.

Mevlana’nın “Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.” Sözü insanın içiyle dışının aynı olması gerektiğini vurgulamaktadır. Görünüşte iyi olan biri aslında içten içe kötü ise bu durum çok yanlıştır. Nasılsak öyle olmalıyız. Dış görünüşümüzle iç dünyamız aynı olmalıdır.

Mesela gerçekte çok fakir biri isek görünüşte zengin gibi davranırsak bu insanlarla olan iletişimimizi de olumsuz yönde etkiler. Olduğumuz gibi görünmezsek, herkes bizden uzaklaşır.

Başka bir örnek vermek gerekirse aslında yalancı biri isek ancak dışarıya dürüstmüş gibi görünürsek bu da çok yanlış bir tutum olur. Gerçekte nasılsak dış dünyaya karlı da öyle olmalıyız. Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol sözü bu durumu çok iyi bir şekilde özetlemektedir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski