Başarılı olmada çalışma ve azmin önemi konulu bilgilendirici bir metin yazınız.

Etkinlik: Aşağıdaki metni okuyunuz. Okuduğunuz metinden hareketle “başarılı olmada çalışma ve azmin önemi” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızı metinde olduğu gibi konuya uygun deyim, atasözü veya özdeyişlerle zenginleştiriniz. Yazıya uygun bir başlık belirleyiniz.

Her insan meşgul olduğu işle ilgili olarak başarılı olmak ister. Öğrenciler sınavda başarılı olmayı, sanatkârlar uğraştığı sanat dallarında başarılı olmayı ister, kısaca kim ne ile uğraşıyorsa o alanda başarılı olmayı ister. Bunun için çalışmak ve azimli olmak gerekir. Çünkü başarının anahtarı çalışmak ve azimli olmaktır.

Yokuşta akmayan ter, inişte gözyaşı olur diye bir söz vardır. Bu söz başarıya ulaşmak için çalışmanın önemini açıkça ortaya koymaktadır. Başarılı olmada çalışma ve azmin önemi yadsınamaz yani inkâr edilemez. Çalışma ve azmin olmadığı bir yerde başarılı olmak da hayalden öteye geçmez. Şöyle bir baktığımızda başarılı olmuş kişiler çalışma ve azim sayesinde başarıya ulaşmışlardır. Onlar hatalar karşısında yılmamış. Çalışmaya inanarak devam etmiştir. Böylelikle başarılı olmayı sonuna kadar hak etmişlerdir. Çalışma ve azim ikisi bir arada olmayınca başarıya giden yolda tökezleriz. Bu da bizi olumsuz etkiler. Dolayısıyla azmimizi yitirmeden inandığımız değerler için sıkı bir şekilde çalışmalıyız.

Sonuç olarak başarılı olmayı hedefliyorsak planlı bir şekilde çalışmalı ve azimli olmalıyız. Önümüze her ne engel çıkarsa çıksın yılmamalı, başaracağımıza dair inançlı olmalıyız. İşte bunun adı azimdir. Azmin gücü çalışmayla birleştiğinde ise gerçek başarı çok yakındır. Daima çalışma ve azmin gücüne sırtımızı dayarsak kazanan biz oluruz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski