Darı Unundan Baklava İncir Ağacından Oklava Olmaz ile İlgili Kompozisyon

Darı Unundan Baklava İncir Ağacından Oklava Olmaz ile İlgili Kompozisyon

Bir işin yapılması için en uygun araç gereçler ne ise o kullanılmalıdır. Bunun tam tersini düşündüğümüzde, o iş sağlam olmaz. Yani işle ilgili verilen emek de boşa gider. Atalarımız kendi hayat tecrübelerinden yol çıkarak bu konu ile ilgili darı unundan baklava incir ağacından oklava olmaz sözünü söylemişler.

Gerçekten bir işte başarılı olmak istiyorsak veya yaptığımız işten verim almak istiyorsak, o iş için en iyi malzeme nedir, hangi malzemeleri kullanmak daha doğrudur, bu konu üzerime kafa yormalıyız.

Uygun malzemeleri kullandığımız takdirde yaptığımız işte başarı sağlarız. Yoksa insanın aklına ister istemez darı unundan baklava incir ağacından oklava olmaz sözü gelmektedir. Bu durum insanlar için de geçerlidir. Yani insanlar yeteneklerine uygun bir alanda çalışırsa başarılı ve verimli olabilir.

Bir doktordan öğretmen performans beklemek son derece yanlış olur değil mi? Veya Türkçe öğretmeninin matematik dersini etkili bir şekilde anlatması ne kadar uygun olur? İşte asıl anlatılmak istenen, darı unundan baklava incir ağacından oklava olmaz sözünün anlamı budur. Sonuç olarak diyebiliriz ki kötü araç ve gereçle iyi bir şey yapmak mümkün değildir. Yetersiz kişiden iyi iş beklenemez.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski