Merhamet ile İlgili Deneme Yazısı

“Merhamet ile ilgili deneme yazısı” konusundan kısaca söz edeceğiz.

Merhamet Üzerine

İnsanlar yüreği olan canlılardır. İnsanın yüreğinde sevgi, şefkat ve merhamet duygusu barınır. Bütün bu güzel duyguların asıl kaynağı sevgidir. Örneğin annelerimizi bizleri çok sever. Bunun sonucuna bize karşı her zaman merhamet ve şefkat ile yaklaşırlar. İşte merhamet böyle güzle bir şeydir.

İnsanlar hayatında isteyerek veya istemeyerek hata yaparlar. Hayatı aslında deneme yanılma yoluyla öğrenirler. Hata yaptığımızda ise affolunmak isteriz. Bunun için yüce yaratana dua ederiz. Yani bize merhamet etmesi için yaratana yalvarırız. Çünkü merhamet iyileştiricidir.

Şefkat ve merhamet duyguları birbirinden ayrılmaz. Şefkat sevecenlik demektir, merhamet ise acıma duygusudur. Annelerimiz bize sevecen ve acıma duygusuyla yaklaşan şu dünyadaki en değerli varlıklarımızdır. Biz bir hata yaptığımızda annelerimiz bizi affeder. Çünkü onların kalbinde şefkat ve merhamet en yüksek seviyededir.

Acıma duygusu olan merhameti biz de hayatımızdan eksik etmemeliyiz. Biz kendimizden küçüklere merhametli olmalıyız ki başkaları da bize merhamet etsin. Hiç kimse merhametsiz biri ile samimiyet kurmak istemez herhalde.

Sonuç olarak merhamet duygusu hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden çevremize merhamet ve şefkat ile yaklaşıp hayatı daha da güzelleştirmek gerekir.  Ancak merhametli olursak gerçek anlamda insan olduğumuzun farkına varır ve hayatımızın sevgiyle anlam kazanmasını sağlayabiliriz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski