Suyun Hayatımızdaki Önemi ile İlgili Bir Metin

Suyun Hayatımızdaki Önemi ile İlgili Bir Metin

Kelimeler: Etken, nitelik, konut, erozyon, kademe, tanker, varil, filtre, sanayi, endüstri
Anlamını öğrendiğiniz kelimelerden beşini kullanarak suyun hayatımızdaki önemi ile ilgili bir metin yazınız. (6. sınıf Türkçe ders kitabı Su Kirliliği Metni Cevapları Sayfa 154)

Etkinlik: Etken, nitelik, konut, erozyon, kademe, tanker, varil, filtre, sanayi, endüstri kelimelerini kullanarak suyun hayatımızdaki önemi ile ilgili bir metin yazınız.

Suyun hayatımızdaki önemi o kadar büyük ki bunu kelimeler ile anlatmak yetersiz gelir. Çünkü su olmadan hiçbir şeye sahip olamayız. Aşma kaynağımız olan su, canlı kalabilmemiz için e büyük etken olarak bilinir. Gerçekten de su olmadan hiçbir şey yapamayız. Düşünün bir kere su ile içme, yıkanma, yemek yapma gibi en doğal ihtiyaçlarımız karşılıyoruz.

Su kullanımına dikkat ettiğimizi düşünmüyorum. İnsan olarak sanayideki gelişmelere ayak uydurma adına çevreyi kirletiyoruz. Yani endüstri atıkları ile çevremiz kirleniyor. Bu kirlilikten su da nasibini alıyor. Su kirliliği arttıkça bütün canlıların hayatı tehlikeye giriyor.

Son yıllarda gördüğüm kadarıyla bazı köylerde su tankeri kullanılıyor. Bu tankerlerle ile temiz su kullanımı amaçlanıyor. Ayrıca kont yapmak için yerleşim yeri açmak için ağaçlık alanlarımız da yok ediliyor.

Örneğin konut sayısındaki artış ormanlarımızın azalmasına sebep oluyor. Oysa ormanlar havayı temizleyen önemli bir etkendir. Ağaçlar erozyonu önlemekle kalmayıp daha temiz ve sağlıklı bir çevre oluşmasına katkı sağlıyor. Bütün bunlar hayatımız açısından önemlidir. Sonuç olarak çevreyi temiz tutmak hepimizin görevidir. Su kaynaklarımı korumak ve kirletmemek için elimizden geleni yapmalıyız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski