Suyun Hayatımızdaki Önemi ile İlgili Bir Metin

Kelimeler: Etken, nitelik, konut, erozyon, kademe, tanker, varil, filtre, sanayi, endüstri. Anlamını öğrendiğiniz kelimelerden beşini kullanarak suyun hayatımızdaki önemi ile ilgili bir metin yazınız.

Suyun hayatımızdaki önemi o kadar büyük ki bunu kelimeler ile anlatmak yetersiz gelir. Çünkü su olmadan hiçbir şeye sahip olamayız. Aşma kaynağımız olan su, canlı kalabilmemiz için en büyük etken olarak bilinir. Gerçekten de su olmadan hiçbir şey yapamayız. Düşünün bir kere su ile içme, yıkanma, yemek yapma gibi en doğal ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz.

Su kullanımına dikkat ettiğimizi düşünmüyorum. İnsan olarak sanayideki gelişmelere ayak uydurma adına su kaynaklarına zara veriyoruz. Yani endüstri atıkları ile çevremiz kirleniyor. Bu kirlilikten su da nasibini alıyor. Su kirliliği arttıkça bütün canlıların hayatı tehlikeye giriyor. Bu da birçok hayvanın neslinin tükenmesine yol açıyor.

Suyun öneminden bahsetmişken evlerimizde boş yere su akıtmamalıyız. Yani israf olabilecek şeylerden de kaçınmak lazımdır. Bugün çok bulduk diye çok harcamamalıyız. Birçok ülkede insanlar susuzlukla mücadele ediyor. Onları da düşünmeliyiz. Su tüketiminde aşırıya kaçmamalıyız.

Sonuç olarak bir yerde su varsa hayat var demektir. Su olmasaydı nasıl yaşardık diye düşünüyorum. O zaman yaşam bile olmazdı değil mi? İster insan, ister hayvan, ister bitki olsun her canlı için muazzam bir nimettir su. Dolayısıyla suyun önemini tartışmaya gerek bile duymuyorum.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski