Suyun hayatımızdaki önemi ile ilgili bir metin yazınız.

Anlamını öğrendiğiniz kelimelerden beşini kullanarak suyun hayatımızdaki önemi ile ilgili bir metin yazınız. Kompozisyon yazısına dikkat çekici kısa bir başlık belirleyiniz.

Suyun hayatımızdaki önemi o kadar büyük ki bunu kelimeler ile anlatmak yetersiz gelir. Çünkü su yoksa hiçbir şeye sahip olamayız. Yaşam kaynağımız olan su, canlı kalabilmemiz için en büyük etken olarak bilinir. Gerçekten de su olmadan hiçbir şey yapamayız. Düşünün bir kere su ile bütün doğal ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Temizlik, yeme içme veya tarım alanında suya hep ihtiyaç duyuyoruz.

Yaşadığımız son günlerdeki kuraklık, suyun önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Su kullanımına dikkat ettiğimizi düşünmüyorum. İnsan olarak sanayideki gelişmelere ayak uydurma adına su kaynaklarına zarar veriyoruz. Yani endüstri atıkları ile çevremiz kirleniyor. Bu kirlilikten su da nasibini alıyor. Su kirliliği arttıkça bütün canlıların hayatı tehlikeye giriyor. Bu da birçok hayvanın neslinin tükenmesine yol açıyor.

Suyun öneminden bahsetmişken evlerimizde boş yere su akıtmamalıyız. Yani israf olabilecek şeylerden de kaçınmak lazımdır. Bugün çok bulduk diye çok harcamamalıyız. Birçok ülkede insanlar susuzlukla mücadele ediyor. Onları da düşünmeliyiz. Su tüketiminde aşırıya kaçmamalıyız. Zaten barajlardaki su seviyesi alarm veriyor. Aylardır yağış alamıyoruz. Ülkece su sıkıntısı çekiyoruz.

Sonuç olarak bir yerde su varsa hayat var demektir. Su olmasaydı nasıl yaşardık diye düşünüyorum. O zaman yaşam bile olmazdı değil mi? İster insan, ister hayvan, ister bitki olsun her canlı için muazzam bir nimettir su. Dolayısıyla suyun önemini tartışmaya gerek bile duymuyorum.

2 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski