Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır ile İlgili Kompozisyon

“Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır ile ilgili kompozisyon” konusunu kısaca ele alacağız.

Mart ayı, geçmişte olduğu gibi bugün de soğuk ve yağışı havaların yaşandığı bir ay olabilir. Her ne kadar ilkbahar ayı olarak bilinse de mart ayının çetin kış şartlarıyla karşımız çıktığını biliriz. Yani mart ayı bitmeden kış tamamıyla sona ermiş olmaz. Bu yüzden yakacak ve ısınma konusunda tedbirli olmakta fayda var. zira mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırırmış. Atasözü böyle der.

Kış şubat ayıyla beraber takvimlere göre son bulur. Şubatın sonundan itibaren havalar biraz ısınır. İnsanlar artık bahar geldi diye düşünmeye başlar. Baharın bir nebze de olsa geldiğini havaların ısınmasıyla tahmin edebiliyoruz. Ancak mart ilkbahar ayı olmasına rağmen hiç ummadığımız kadar soğuk ve yağışlı geçebilir. Mart ayının soğuğu insanları şaşkına çevirir, bu soğuk ve zorlu havalarda insanlar, ısınmak için evde ne var ne yok, kazma kürek de dâhil yakarlar.

Atalarımız uzun yıllar boyu mart ayının soğuk, fırtınalı ve bazen de kar yağışlı geçtiğini tecrübe ettikleri için, mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır demişler. Gerçekten de atalarımız bu sözü söylemekte çok haklıdır. Çünkü mart ayında birçok fırtına oluyor. Bazen hava ayaz oluyor. Son günlerde havaların ciddi anlamda soğuması, kuvvetli ve yağışlar, kar yağması ve fırtınalar bunu doğrulayan örneklerdir.

Kocakarı soğukları diye biline 11 Mart ve 18 Mart arasını kapsayan bir haftalık bir soğuk dönem yaşıyoruz. Ayrıca 22 Mart’ta Mart Dokuzu Fırtınası adıyla bilinen fırtına yaşanıyor. Bunun üzerine kış uykusundaki hayvanlar uyanmaya başlıyor. Kısacası mart ayı soğuğuyla ünlü bir aydır. Ne zaman neler yaşatacağı bilinmez. Soğuğa karşı da gerekli önlemleri almak gerekir.

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski