Meyve Veren Ağacı Taşlarlar Atasözünün Anlamı Nedir?

Meyve veren ağacı taşlarlar atasözünün anlamı nedir? Kısa bir şekilde açıklayınız.

Meyve veren ağaç, yaptıklarıyla, başarılı ve iyi çalışmalarıyla sivrilen insanlar demektir. Meyve veren ağaç etrafındakilerin dikkatini çeken, onların beğenisini kazanan durumundadır. Bunu gören diğer ağaçlar ise bu durumu kıskanır. Yani burada meyve veren ağaç hakkında bir çekememezlik, kıskançlık ve istememezlik söz konusudur.

Meyve veren ağacı taşlarlar atasözünün anlamı mecaz anlam ifade etmektedir. Bu atasözüyle kastedilen aslında toplumda belli bir konum edinmiş, bilgili, becerikli ve başarılı kişilerin kıskanılması, eleştiri ve saldırılara maruz kalması olarak ifade edilebilir.

Gerçekten de insanlar arasında toplum içinde belli bir konuma gelen, işinde başarılı olan, çevresine örnek olan kimseler diğerleri tarafından istenmez hatta kötülenirler. İşte bu durum meyve veren ağaç taşlanır atasözünün açıklamasıdır.

Öyle sıradan kimselerle pek uğraşan olmaz. Ama toplumda bir konum edinmiş, bilgili, becerikli ve başarılı kimse kolayca hedef olur; hücumlara maruz kalır. Çünkü onun toplumdaki konumu kimilerinin kıskançlık duygularını açığa çıkarır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski