Meyve Veren Ağacı Taşlarlar Kompozisyon

Meyve veren ağacı taşlarlar atasözünün anlamı ile ilgili kompozisyon yazınız? Kısa bir başlık belirleyiniz.

Meyve veren ağaç, yaptıklarıyla, başarılı ve iyi çalışmalarıyla sivrilen insanlar demektir. Meyve veren ağaç etrafındakilerin dikkatini çeken, onların beğenisini kazanan durumundadır. Bunu gören diğer ağaçlar ise bu durumu kıskanır. Yani burada meyve veren ağaç hakkında bir çekememezlik, kıskançlık ve istememezlik söz konusudur.

Üretken insanlar daha çok sivrilir. Bu da başkalarını rahtsız eder. Bunun üzerine o kişiyi kötülemeye kalkanlar çoğalır. Çünkü ortada bir çekememezlik vardır.Meyve veren ağacı taşlarlar atasözünün anlamı mecaz anlam ifade etmektedir. Bu atasözüyle kastedilen aslında toplumda belli bir konum edinmiş, bilgili, becerikli ve başarılı kişilerin kıskanılması, eleştiri ve saldırılara maruz kalması olarak ifade edilebilir.

Genel olarak toplum içinde belli bir konuma gelen, işinde başarılı olan, çevresine örnek olan kimseler diğerleri tarafından istenmez hatta kötülenirler. Öyle sıradan kimselerle pek uğraşan olmaz. Ama toplumda bir konum edinmiş, bilgili, becerikli ve başarılı kimse kolayca hedef olur; hücumlara maruz kalır. Çünkü onun toplumdaki konumu kimilerinin kıskançlık duygularını açığa çıkarır.

Sonuç olarak başarılı insan her yerde saldırılara maruz kalabilir. Burada diğer insanların onu istememesi söz konusudur. Çünkü başarılı olan biri herkesin gözünde yükselir, itibar kazanır. Bu da etrafındakilerin onu istememesine yol açar.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski