Atatürk'ün Ben Sporcunun Zeki Çevik ve Ahlaklısını Severim Sözünün Açıklaması

Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanını severim.” sözü hakkındaki düşüncelerinizi anlatınız.

Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanını severim.” Sözü bir sporcunun zeki yani aklını kullanabilen, düşünebilen, çevik yani hareketli, hılı, kolay davranabilen biçimde ve ahlaklı olması gerektiğini ifade ediyor. Bu sözden anladığım sporcu zeki, çevik ve ahlaklı olursa sevilir düşüncesidir.

Atatürk bu sözüyle sporda sadece zekâ ve çevikliğin değil ahlakın da önemsenmesi gerektiğini vurgulamıştır. Sporda ahlak konusu belki de en önemli konulardan biridir. Şöyle bir düşündüğümüzde sporda doğruluk ve dürüstlük gerçekten de çok önemlidir. Sporda dürüstlüğe önem vermek ahlakın gereğidir diye düşünüyorum. Her sporcu ilgilendiği spor dalına başarılı olmayı, yani kazanmayı hedefler. Bu uğurda zekâ kullanımı ön plana çıkar. Ayrıca çevik olma özelliği yani çabuk davranma da sporda başarı getirir. Zeki ve çevik olmanın yanı sıra bir de ahlaklı olan sporcu tam anlamıyla başarıyı yakalar ve herkes tarafında sevilir.

Atatürk’ün " Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim "sözünden ne anlıyorsunuz? derseniz ben bunları anlıyorum. Kısacası hayatın her alanında olduğu gibi sporda da ahlak son derece büyük önem taşımaktadır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski