Özür Dilemek ile İlgili Kompozisyon

Özür dilemek ile ilgili kompozisyon yazınız. Yazınıza uygun bir başlık belirleyiniz.

Özür dilemeyi bilmek gerekir diye düşünüyorum. Aslında biz de dâhil bir hata yaptığımızda karşı taraftan özür dilemekte oldukça zorlanıyoruz. Ben niye özür diliyorum ki diye düşüncelere kapılıyoruz. Bu düşünce yanlış bir düşüncedir. Özür dilemek bizi hiçbir zaman küçültmez aksine yüceltir. Bu yüzden gurur yapmadan özür dilemeliyiz.

Özür dilemek ile ilgili erdemli bir davranıştır derler. Yani özür dilemek iyi bir şeydir. İnsan olduğumuzu iççin yaradılıştan gelen hata yapma gibi bir durumumuz var. Hata yapmak, yanlış bir davranışta bulunmak bu açıdan baktığımızda çok normaldir. Burada önemli olan hata yaptığımızı kabullenmek ve incittiğimiz, kırdığımız karşı taraftan uygun bir şekilde özür dilemektir.

Hepimiz insanız ve bazen ister istemez hata yapabiliyoruz. Bu durumda özür dilemek gerekiyor. Özür dilemek bize ağır gelse de bu erdemli davranışı yapmalıyız. Hatta özür dilemek en büyük erdemdir diye bir söz vardır. Bundan dolayı özür dilemek erdemdir ilkesini benimseyerek hata yaptığımız durumlar için özür dilemesini bilmeliyiz. Özür dilemekten kaçınırsak alsında böbürlenmiş oluruz. Yani özür dilememek kendini beğenmişlikten kaynaklanır. Hata yapmak insanın yaradılışından gelen bir durumdur. Bu yüzden hata yağmak normaldir. Önemli olan hatayı kabullenip aynı hatayı bir daha yapmamaktır.

Sonuç olarak pişman olduğumuz bir şey yaptığımızda, birilerini incittiğimizde, ağzımızdan kırıcı bir söz çıktığında muhatabımızdan özür dilemeliyiz. Kısacası özür dilemek bizi karşı tarafın gözünde daha da yücelten erdemli bir davranıştır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski