Açlıktan Nefesi Kokmak Deyimi ile İlgili Kompozisyon

Şimdi size açlıktan nefesi kokmak deyimi anlamı ile ilgili kompozisyon konusundan kısaca söz edeceğiz.

TDK’ye göre açlıktan nefesi kokmak deyiminin anlamı kısaca yoksulluk içinde bulunmaktır. Bir insan yoksulluk çekiyorsa, elinde parası yoksa yani maddi açıdan durumu iyi değilse, kişinin o zor durumunu belirtmek için açlıktan nefesi kokuyor derler.

Açlıktan nefesi kokmak zor bir durumdur. Bunu ancak yaşayan daha iyi anlar. Hepiniz de çevrenizde yoksulluk çeken kişiler görmüşsünüzdür. Onlar bu hayatta maddi açıdan birçok konuda zorlanmaktadır. Mesela fakir bir ailede baba eve birçok şey almak isteyebilir. Ancak durumları elverişli olmadığı için yoksulluktan bir şey alamaz. Bunu büyükler anlayabilir ama küçüklere bu durumu anlatamazsınız. Çünkü küçükler her şey ister ve istedikleri alınsın ister. Elde avuçta bir şey olmayınca baba ne yapsın.

Tabii ki babalar hem eve çeşitli eşyalar almak ister hem de çocuklarına yeni elbiseler, ayakkabılar almak ister. Onlar çocuklarının gönlünü hoş tutmak ister. Fakat yoksulluk buna izin vermeyebilir. Yani yoksullukla boğuşan bir baba ne olabilir ki. İşte bu gibi durumlar yaşayan kişiler için açlıktan nefesi kokuyor deyimi kullanılır. Açlıktan nefesi kokmak deyiminin anlamının ne demek olduğunu şimdi daha iyi anladığınızı düşünüyorum.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski