Biçtiğini Beğenmiyorsan Ektiğine Bakacaksın Atasözünün Anlamı Nedir?

Biçtiğini beğenmiyorsan ektiğine bakacaksın atasözünün anlamı nedir, sorusunun cevabını kısaca açıklayacağız.

Biçtiğini Beğenmiyorsan Ektiğine Bakacaksın Kompozisyon

Biçtiğini beğenmiyorsan ektiğine bakacaksın atasözünün anlamı nedir diye düşündüğümüzde ne ekersen onu biçersin, rüzgâr eken fırtına biçer gibi atasözleri aklımıza gelmektedir. Yani iyi veya kötü ne ekiyorsak işin sonunda ona göre bir ürün elde ederiz. Tabi, biçtiğini beğenmiyorsan ektiğine bakacaksın atasözü mecaz anlam taşımaktadır. Burada anlatılmak istenen asıl konu insan hayatı ile ilgilidir.

Biz hayatta ne yapıyorsak bunun sonuçları karşımıza çıkacaktır. Sevgi ile insanlara yaklaşıyorsak, biz de bunun karşılığında sevgi görürüz. Biz iyilik ediyorsak, ileride bize de iyilik eden biri çıkacaktır. Ancak biz toplum inde olumsuz durum ve davranışlarla karşılaşıyorsak ilk olarak kendimizi sorgulamalıyız diye düşünüyorum. Demek ki biz iyi şeyler yapmamışız, iyi şeyler ekmemişiz ki biçtiğimiz de beğenmediğimiz bir şey oluvermiş.

Biçtiğimiz ürünün kaliteli, iyi veya beğeneceğimiz bir halde olması için ektiğimiz tohumun kaliteli olması gerekir değil mi? Örnek verecek olursak biz kötü ve kalitesiz bir tohum ekersek biçtiğimiz ürünü de beğenmeyiz. BU çok normal bir şeydir. Önemli olan ektiğimiz şeyin niteliği, kaliteli olması, iyi verim alacağımız ve sonuçta beğeneceğimiz bir şey olmasıdır.

Sonuç olarak biz diğer insanlarla iletişimimizde gönüllere sevgi ekmeliyiz, yardıma muhtaç olanlara yardımcı olmalıyız, iyilikte bulunmalıyız ki biçtiğimizi beğenelim. Yani biz diğer insanlara kırıcı davranırsak, onları incitirsek, onlara kötü söz söylersek istemediğimiz, beğenmediğimiz söz veya davranışlarla karşılaşırız. Böyle olmaması için ne söz söylersek söyleyelim, nasıl davranırsak davranalım hepsi iyi ve güzle şeyler olmalıdır. Biçtiğini beğenmiyorsan ektiğine bakacaksın atasözü bunu anlatmak istiyor.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski