Lafla peynir gemisi yürümez atasözünü açıklayan bir kompozisyon yazınız.

"Lafla peynir gemisi yürümez atasözünü açıklayan bir kompozisyon" yazınız.

Lafla Peynir Gemisi Yürümez ile İlgili Kompozisyon

Peynir gemisi yapılan işi ifade eder. Bu atasözünde anlatılmak istenen, bir iş yapacaksak doğruda işe odaklanmalıyız. Gevezelik ederek yani lafla peynir gemisi yürümez. Bir insan düşünelim ağzı iyi laf yapıyor olsun. Adam hiç susmaz ben şunları yapacağım, bunları yapacağım diyebilir. Başka biri de çok konuşmayın sevmiyor olsun. O da konuşmaktan ziyade yapacağı işle ilgilensin. Hangisi daha iyidir diye sorarsak işini yapan cevabına ulaşırız. Yani burada lafla peynir gemisi yürümez atasözünün anlamını açıklamaya çalıştım.

İşlerin iyi ve güzel bir şekilde yürümesi çalışmaya, icraata bağlıdır. Lafla hiçbir iş halledilemez. Örneğin bir inşaat işinde çalışanlar işi yapmayıp da lafa dalarsa o iş yürür mü? Ortaya bir ev çıkar mı? Hayır inşaatın ilerlemesi lafla değil, çalışmayla olur. İşte lafla peynir gemisi yürümez atasözünün anlamı kısaca budur.

Laf yapmayı sevenler genelde boş konuşmuş olurlar fakat onlar bunun bilincinde değildir. Boş boş konuşarak bir yere varılmayacağını bilmeliyiz. Elbette yapacağımız işlerle ilgili konuşuruz, plan yaparız ancak buradaki asıl nokta boş konuşmamaktır. Çünkü boş konuşarak hiçbir iş yapılamaz, ortaya bir ürün konulamaz. Onun için boş laflardan kaçınmalı ve icraat yapmalıyız, yani işlerimizi uygulamaya koymalıyız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski