Barış içinde yaşamak konulu bir olay yazısı yazınız.

5. Sınıf Türkçe 12. Etkinlik: “Barış içinde yaşamak” konulu bir olay yazısı yazınız. Yazınıza başlamadan önce aşağıdaki hikaye haritasını doldurunuz sorusuna uygun kısa bir örnek hikaye yazdık.

Bundan yıllar önce hayvanların bir arada yaşadığı küçük bir orman varmış. Bu ormanda bütün hayvanlar yaşamını sürdürürmüş. Lakin ormanlık alan küçük olduğu için barınma ve yiyecek sıkıntısı baş göstermiş. Bazı hayvanlar buldukları yiyecekleri saklıyormuş. Bu durum ormanda bencilliğin artmasına yol açmış. Bunun sonucunda hayvanlar arasında geçimsizlik ve huzursuzluk artmış. İyi kalpli olan tavşan hemen bu olumsuz durumu aslana anlatmış.

Aslan bir gün bütün hayvanları huzurunda toplamış. Onlara yaşadığımız bölge zaten küçücük demiş. Bir arada, barış içinde yaşamak gerekiyor. Buna uymayanların yiyeceklerini elinden alırım diye onları korkutmuş. Aslanın asıl amacı paylaşımcı olmakmış. Bencillik eden kimse olmamalı diye sözünü sürdürmüş. Bu konuşma bencillik eden bazı hayvanların hoşuna pek gitmese de en doğrusu buymuş. Çünkü herkes eşit miktarda yiyecek alacak, birbirine yardımcı olacak. Bunun sonucunda bu küçük ormanlık alanda barış içinde huzurla yaşamak boy gösterecekmiş.

Aradan birkaç hafta geçmiş, aslan şöyle kısa bir gezintiye çıkmış. Yani çevreyi, diğer hayvanları denetlemiş. Bakmış ki herkes arasında bir yardımlaşma var, paylaşma var. Bu durumdan memnun olmuş. Bütün hayvanları bir daha huzuruna toplamış. Onlara kısa bir konuşma yapmış. Bu konuşmada birliğimiz daim olsun, gördüğüm tablo beni hoşnut etti diyerek teşekkür etmiş. Gerçek hayatta da durum bundan ibarettir. Sadece kendimizi düşünürsek yanlış yapmış oluruz. Kimseyle iyi geçinemeyiz. Barış için, huzur için paylaşmayı önemsemek gerekiyor.

Zaman: Yıllar önce
Kahramanlar: Aslan, tavşan ve diğer hayvanlar
Yer: Orman
Olay: Bencillik edip anlaşmazlık çıkaran hayvanların aslanın konuşmasından sonra barış ortamının oluşması.

8 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski