Barış içinde yaşamak konulu bir olay yazısı yazınız.

“Barış içinde yaşamak” konulu bir olay yazısı yazınız.

Bir Barış Hikayesi: Okullar açılalı iki ay olmuştu. Kasım ayının ortalarına gelinmişti. Bir okulda aynı sınıfta okuyan iki öğrenci sürekli kavga etmeleriyle gündemden düşmüyorlardı. Bunlar Hasan ve Ayhan diye iki öğrenciydi. Onların sürekli küçük sebeplerle kavga etmesi sınıfın huzurunu bozmuş ve barış ortamını olumsuz etkilemişti. Bir kasım sabahı bu iki öğrenci yine kavga etmiş ve birbirlerinin çantasını yerlere fırlatmıştı. Sınıf öğretmenleri artık bu kavgaya bir son vermek gerektiğini düşünüyordu.

Öğretmen, öğrencilerinin barış içinde yaşamaları için ne gerekiyorsa yapacaktı. Bu konuda oldukça kararlıydı. Çünkü öğretmen, kavgadan kimseye bir hayır gelmeyeceğini çok iyi biliyordu. Okul çıkışında, Hasan ve Ayhan isimli bu iki öğrenciyi öğretmenler odasına çağıran öğretmen, bunlarla bir güzel konuştu. Müdürle birlikte çocuklara kavga etmenin kimseye bir şey sağlamayacağını, barış içinde yaşamak konusunda dikkatli davranmak gerektiğini güzelce anlattılar. Daha sonra öğretmen ve müdür Hasan ve Ayhan’ı yanlarına alarak ikisinin de evine gitti. Olayı her iki öğrencinin ailesine de anlattılar. Aileler de çocuklarına barış içinde yaşamanın öneminden bahsetti. Bu iki öğrenci hem ailelerinin hem de okul müdürü ve sınıf öğretmenlerinin önünde barıştılar. Kavgalarının yanlış olduğu kanaatine vardılar. Bundan sonra barış içinde yaşamak istediklerini izah ettiler.

Artık barış ve huzur içinde yaşamaya önem vereceklerine dair söz verdiler. Hem aileler hem de öğretmenler bu durum karşısında çok sevindi. Böylece herkes kendi evine huzurlu bir şekilde gitti. Ertesi günlerde sınıfta çok güzel bir barış ortamı oluştu. Öğretmen sorunu çözdüğü için artık kendini huzurlu hissediyordu.

Olay: Aynı sınıfta okuyan iki öğrencinin sürekli kavga etmesi ve öğretmenin etkisiyle barışması.
Kişiler: Hasan, Ayhan, okul müdürü, öğretmen, aileler
Yer: Sınıf
Zaman: Sonbahar mevsimi

3 Yorumlar

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski