“Çarçabuk dostluklar güven telkin etmez.” sözünden ne anlıyorsunuz? Siz bu görüşe katılıyor musunuz?

Dostluk uzun zaman içinde oluşan bir şeydir. Bu anlamda dostlukta güven duygusunun büyük önemi vardır. Dostluk zorluklarla test edilmek ister. Zorluklar karşısında test edilen ve güven duygusu oluşan durum, sağlam bir dostluk meydana getirir.

Eğer zor günlerde dost dediğiniz kişi sizden uzaklaşırsa, o kişiye güvenilmez. Böylece o kişiyle gerçek manada dostluk kurulamaz.

Çarçabuk dostluklar güven telkin etmez sözünden kısa sürede kurulan dostluğa güven olmaz, o dostluk kalıcı olamaz düşüncesini anlıyorum. Gerçekten de dostluk ile ilgili durum böyledir. Çok zor durumda kalıp da biriyle mecburiyetten dostluk kurulursa, o dostluk varlığını sürdüremez, yani böyle bir dostluk güven vermez.

Dost kara günde belli olur atasözünü hatırlarsak, dostluk zor zamanlarda, sıkıntılı dönemlerde kendimi belli eden bir şeydir. İyi günde, mutlu günümüzde herkes yanımızda olabilir. Önemli olan acı çektiğimiz günlerde bizimle birlikte olan kişilerin dostluğudur.

Kısaca özetlemek gerekirse çarçabuk dostluklar güven telkin etmez. O yüzden hızlı ve kısa sürede oluşan dostluklar üzerine iyice bir düşünmeli, ondan sonra kararımızı vermeliyiz. Böyle yaparsak dostluk kuracağımız kişiye güvenip güvenmeyeceğimizi çok daha iyi bir şekilde anlayabiliriz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski