Sımsıcak Dostluklar Sevgiler Varken Dörtlüğünden Hareketle Bilgilendirici Bir Metin

Sımsıcak dostluklar sevgiler varken, savaşlar kinler öfkeler neden, bırakıp gideceğiz bir gün, dünya bu kadar güzelken dizelerinin olduğu dörtlükten hareketle bilgilendirici bir metin yazacağız.

8. sınıf Türkçe kitabı İnsanla Güzel Metni etkinliği: Aşağıdaki dörtlükten hareketle bilgilendirici bir metin yazınız.

Sımsıcak dostluklar sevgiler varken
Savaşlar kinler öfkeler neden
Bırakıp gideceğiz bir gün
Dünya bu kadar güzelken

Bir gün bu dünyayı bırakıp gideceğimizi bilerek yaşamalı, insanları incitmekten kaçınmalıyız. Çünkü her şey gelip geçicidir. Bu dünya bizlere çok güzle geliyor fakat bizler bu dünyanın sahibi değiliz. Oysa sanki dünyanın sahibiymişiz gibi yaşıyor, savaşlar çıkarıyor, kin ve öfkeyle hareket ediyoruz. Sonunda da pişman oluyoruz fakat artık iş işten geçmiş oluyor. Bu yüzden insan sevgisiyle yaşamlı, sevgi, saygı, hoşgörü, birlik, beraberliğe son derece önem vermeliyiz.

İnsan olarak aslında kendi kendimize sımsıcak dostluklar sevgiler varken, savaşlar kinler öfkeler neden diye sormalıyız. Yani kendimizle ilgili öz eleştiri yapmalıyız. Birine öfkeyle davranarak, kin kusarak elimize bir şeyin geçmeyeceğini düşünebilmeliyiz. İşte çevremizde savaşları görüyoruz. Bu savaşlar kime fayda sağlıyor? Hiç kimseye bir fayda sağlamıyor, değil mi? Savaşın acıdan başka yaşattığı bir duygu yoktur çünkü. Bundan dolayı savaşlara son verilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Dünya bu kadar güzelken, dünyayı, savaşlarla, kin ve öfkeyle kötü bir hale sokmanın hiçbir anlamı yoktur. Kısacası dünyayı güzelleştirmek için savaşlara son vermeli, barış ve kardeşliğe önem vermeli, sevgi içinde yaşamalıyız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski