Güle güle, hoşça kal, merhaba, arkadaş, gülümseme kelimeleri ile ilgili bir metin yazınız.

Güle güle, hoşça kal, merhaba, arkadaş, gülümseme ile ilgili metin yazacağız.

Yazıya başlamadan önceki taslağım: Güle güle, hoşça kal, merhaba kelimelerinin nerede kullanıldığını açıklayacağım. Metni paragraflar şeklinde yazacağım. Noktalama işaretlerini doğru bir şekilde kullanmaya dikkat edeceğim.

İnsanlarla her gün iletişim halinde olduğumuz için bir yere girerken veya bir yerden ayrılırken kullandığımız bazı kelimeler vardır. Güle güle, hoşça kal ve merhaba gibi kelimeler bunlara örnek olarak verilebilir. Bu kelimeleri iletişim sırasında doğru yerde kullanmak gerekir. Yanlış zamanda kullanırsak hoş olmaz. Dolayısıyla bu sihirli sözcükler, iletişim anlamında çok değerlidir. Onları doğru yerde, doğru zamanda söylemek sağlıklı bir iletişimin gereklerindendir.

Mesela bir arkadaşımızla karşılaştığımızda ona merhaba deriz. Bu selam vermek anlamına gelir. Olduğumuz yerden ayrıldığımız sırada orada kalan birine hoşça kal deriz. O kişi de bize güle güle der. Bu kelimeler yerinde ve zamanında uygun olarak kullanılmazsa dil yanlışı yapmış oluruz. İnsanlarla karşılaştığımızda gülümsemek de önemlidir. Örneğin merhaba derken gülümseyerek söyleriz. Karşımızdaki kişi de selamımızı gülümseyerek alır. Yani anlayacağınız insan ilişkilerinde gülümsemenin de önemli bir yeri vardır.

Kısaca özetlemek gerekirse ben yukarıdaki kelimeleri günlük hayatta sık kullanıyorum. Hangi kelimenin nerede kullanılması gerektiğine dikkat ediyorum. Arkadaşlarımla oyun oynayıp ayrılırken, başka biriyle vedalaşırken, merhabalaşırken verilen kelimeleri kullanıyorum.

2 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski