Sevdiğiniz özelliklerinizi kaybetmemek için yapmanız gerekenler hakkında bir yazı yazınız.

Sevdiğiniz özelliklerinizi kaybetmemek için yapmanız gerekenler hakkında bir yazı yazınız.

Ben sevdiğim özelliklerimi biri konuşurken onu dikkatle dinlemek, büyüklere karşı saygılı davranmak, yardıma ihtiyacı olan birine yardım etmek, genellikle sakin olmak, kimseye özenmemek, kendi işimi kendim yapmak şeklinde sıralayabilirim. Kitap okumaya olan hevesim, öğretmenlerimizin ders anlattığı sırada dersi dikkatli dinleyişim, sorumluluklarımın farkında oluşum, derslerime önem verişim gibi özelliklerim de sevdiğim özelliklerdendir.

Sevdiğim özelliklerimi kaybetmemek için kendim olmalıyım diye düşünüyorum. Yani kimseye özenmeden olduğum gibi yaşamalıyım. Çünkü benden sadece bir tane var. Başkalarına niye benzeyeyim ki? Bu hayatta her insan kendine özeldir diye düşünüyorum. Bu yüzden her insanın kendine ait sevdiği özellikler vardır. Ben de bu özelliklerimi tüm hayatım boyunca korumalı ve yaşatmalıyım.

Kimseye benzemeye çalışmamalıyım. Ben sadece kendim olmalıyım. Bu şekilde düşünerek hareket edersem sevdiğim özelliklerimi de kaybetmeyeceğimi biliyorum. Eğer başkaları gibi olmaya çalışırsam sevdiğim özelliklerimi de kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırım.

Sevdiğim özelliklerimi kaybetmemek için dikkat etmem gereken bir başka nokta ise kimlerle arkadaşlık ettiğimdir. Çünkü insan kimle arkadaşlık ederse bir süre sonra ona benzermiş. Hani üzüm üzüme baka baka kararır atasözü var ya, tam da öyle. Yani sorumsuz biriyle arkadaşlık edersem sorumluluk sahibi olma özelliğimi kaybedebilirim. Bu yüzden kimlerle arkadaş olduğuma da dikkat etmem gerekiyor.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski