Bayrak Bir Milletin Özgürlük Alametidir Düşmanın da Olsa Hürmet Lazımdır Kompozisyon

8. Sınıf Türkçe kitabındaki soru: Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır. (Mustafa Kemal ATATÜRK) sözünden anladıklarınızı ifade eden bir konuşma yapınız.

Arkadaşlar bugün size kısa bir konuşma yapacağım. Konuşmamın konusu bayrağa saygı şeklindedir. Milletler için bayrağın değeri çoktur. Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Yani bir milletin bayrağı o milletin özgürlüğünü kanıtlar. Bu nedenle her milletin bayrağı kendinde göre kutsaldır. Bayrağa da her zaman saygı duymak gerekir.

Atatürk, bayrak bir milletin özgürlük alametidir, düşmanının da olsa hürmet lazımdır sözüyle bayrağın ne kadar önemli ve kutsal bir değer olduğunu, kimin bayrağı olursa olsun, bayrağa hürmet etmek, yani saygı duymak gerektiğini ifade etmiştir. Bayrak ister kendi bayrağımız olsun, isterse düşman devletlerin bayrağı olsun, ona hürmet lazımdır, arkadaşlar. Çünkü bayrak, bir devletin, bir milletin özgür olması anlamına gelir. Bu sebeple bayrak her millet için kutsaldır.

Biz de bayrağımıza her zaman saygı duymalıyız, onu göklerde gururla dalgalandırmalıyız. Türk milleti olarak hepimiz de bayrağımızın gölgesinde özgürce yaşıyoruz. Bayrağımız bizim için de çok değerlidir. Burada bayrağımızın rengine dikkat çekmek istiyorum. Kurtuluş Savaşı yıllarında atalarımızın kanlarıyla rengini alan bayrağımız bize emanettir.

Bayrağa sahip çıkmalı, onun altında birlik beraberlik içinde yaşamalıyız. Ulu Önder Atatürk’ün ve şehitlerimizin ruhları şad dolsun diyerek konuşmamı bitiriyorum. Beni dinlediğiniz için hepinize çok teşekkür ederim.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski