Milli Mücadele yıllarında yaşamak ister miydiniz? Niçin?

“Milli Mücadele yıllarında yaşamak ister miydiniz? Niçin?” sorularının cevabını kısaca yazacağız.

6. sınıf Türkçe kitabındaki soru: Aşağıdaki metni okuyunuz. Bu metinden ve yaptığınız araştırmalardan hareketle “Millî Mücadele yıllarında yaşamak ister miydiniz? Niçin?” sorusunu cevaplayınız.

Milli mücadele yıllarında tabii ki yaşamak isterdim. O yıllarda genç yaşlı, kadın erkek herkes vatanımızın bağımsızlığı için mücadele etmiştir. Ben de milli mücadele yıllarında yaşamayı çok isterdim. Düşmanların yurdumuzdan atılmasına yardım etmek isterdim. Cepheye koşar, düşmanla savaşır, askerlerimize erzak, battaniye taşırdım. Mühimmat taşırdım.

Milli mücadele yıllarında yaşamak, o zamanki zor koşullara bizzat tanıklık etmek demektir. Ben de milli mücadele yıllarında yaşasam atalarımızın vatanımız için gösterdiği kahramanlıklara şahit olurdum.

Milli mücadele yıllarında yaşamak istememin sebebi içimdeki vatan sevgisidir. Çünkü vatan sevgisi her şeyden önce gelir. Vatanımız, bayrağımız, ezanımız bizim için çok önemli ve kutsaldır. Bağımsızlık bizim ruhumuzda vardır.

Ben de milli mücadele yıllarında yaşamak ister, savaşta yararlılık gösteren kahraman çocuklar gibi vatanımızın düşman işgalinden kurtulmasına katkı sağlardım. Bu benim için tarif edilemez bir mutluluk olurdu. Aziz Türk milletinin evladı olarak o yıllarda yurdumuzu işgal eden düşmanlara karşı vatanıma sahip çıkarsam kendimle gurur duyardım.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski