Çevrendekileri alçaltarak değil kendini gerçekten yükselterek büyüyebilirsin sözünün anlamı nedir?

Çevrendekileri alçaltarak değil kendini gerçekten yükselterek büyüyebilirsin sözünün anlamı nedir? Kısaca açıklayınız.

İnsan olarak hepimiz başkalarının kusurunu armaya çalışırız. Sanki biz çok iyiymişiz gibi her zaman Hatay başkasında ararız. Oysa böyle düşünmek yanlıştır. Şöyle bir kendimize baksak, kendi içimize yönelsek, kendi hatalarımızdan ders çıkarsak daha iyi olur.

Çevremizdekileri alçaltarak, kötüleyerek büyüyeceğimizi düşünürüz. Hâlbuki bu çok yanlış bir tutumdur. Kendimizi yüceltmek bizi büyütür aslında. Bu nasıl olur derseniz, kendimizle ilgili öz eleştiri yapmalıyız, hatalarımızın farkına varmalıyız, düşünerek hareket etmeliyiz. Sonu pişmanlıkla bitecek olan hal ve hareketlerden kaçınmalıyız. Kusur işlediysek kusurlarımız düzeltmeye çalışmalıyız. Bir yanlışımız varsa, hemen onu düzeltmeye çalışmalıyız. Kimseyi bizden daha değersizmiş gibi görmek aslında kendimizi alçaltmak demektir. Bu düşüncemin esiri olmamalıyız.

İyi bir insan olmaya çalışmalıyız. Başka insanların kusurlarını araştırmaktan, eksikliklerini açığa çıkarmaktan kesinlikle uzak durmalıyız. Hatasız kul olmaz zaten. Herkesin hatası, kusuru, pişmanlığı vardır. Böyle düşünerek hareket etmeli, kendimizi düzeltmeye çalışmalıyız.

Kısaca söylemek gerekirse ancak bu şekilde kendimizi yüceltebiliriz. Saygın bir kişi haline gelebiliriz. Çevrendekileri alçaltarak değil kendini yükselterek büyüyebilirsin sözünün anlamı bu şekildedir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski