Deniz ve İnsan ile İlgili Bilgilendirici Metin

Deniz ve insan ile ilgili bilgilendirici metin yazacağız.

6. sınıf Türkçe ders kitabındaki soru: Öğretmeninizin yardımıyla küçük gruplara ayrılınız. Aşağıdaki konulardan birini seçerek grup hâlinde, istediğiniz türde (şiir, hikâye, bilgilendirici) bir metni bırakılan boşluklara yazınız (Bilgilendirici metin yazan grup üyelerinin her biri belirledikleri konunun farklı yönlerini ele alıp yazmalıdır. Hikâyelerde söyleyiş birliği olmalıdır. Şiir yazan gruplar şiirin ana duygusuna dikkat etmelidir.) 1. Deniz ve İnsan 2. Deniz Kirliliği 3. Gemiyle Yolculuk


Deniz ve İnsan ile İlgili Bilgilendirici Metin

Deniz ve insan konusu aslında birbirine ok yakın konulardandır. Çünkü denizlerin insanların hayatında önemli bir yeri vardır. İnsanlar denizleri hangi amaçla kullanmaktadır derseniz, gemiyle yolculuk yapmak için, kayıkla gezintiye çıkmak için, deniz ürünlerinden faydalanmak için, sıcak yaz günlerinde sıcaktan bunalanların serinlemek için kullandığı deniz gördüğünüz gibi insan hayatında birçok konuda fayda sağlamaktadır.

Deniz insanlar için önemli olduğu kadar denizde yaşayan canlılar için de hayati öneme sahiptir. Burada değinmek istediğim asıl nokta denizlerin temiz kalabilmesidir. Yani deniz kirliliği konusudur. Bu da tamamen insanlara bağlı bir durumdur. Denizden bu kadar faydalanan insan, denizleri temiz tutmaktan da sorumludur. Oysa denizleri en ok insanlar kirletiyor. Bir insan olarak deniz kirliliği konusunda çok üzülüyorum.

Yetkililer deniz kirliliğini önlemek amaçlı gerekli adımları atarsa, her insan denizlerin temizliğine dikkat ederse, yani bu konuda herkesin bilinçlenmesi sağlanırsa denizlerimiz de temiz olur. Denizlerin temiz olması demek, hem suda yaşayan canlıların hayatını devam ettirmesi, hem de deniz ürünlerinden faydalanan, deniz suyundan faydalanan insanların sağlıklı olması anlamına gelmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse deniz ve insan birbiri açısından önemlidir. Bundan dolayı denizleri temiz tutmalıyız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski