5. Sınıf Türkçe Kitabındaki etkinlik sorusu: Dumlupınar şehitliğini ziyarete gittiğinizi düşününüz. Şehitlerimize duygu ve düşüncelerinizi ifade eden bir mektup yazınız.

Aziz şehitlerimiz, size çok şey borçluyuz. Öncelikle sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu güzel vatanı bize armağan ettiniz. Vatanımız için aç, susuz kaldınız, düşmanla en ağır koşullarda savaştınız. Her türlü zorluğa rağmen canlarınızı vatan toprağımızın kurtuluşu için feda etmekten çekinmediniz. Bütün bunları biliyorum. Vatan sizin için her şeyden daha üstündü. Bunun için canınızı feda etmeyi bile göze aldınız.

Okulda öğretmenimizle sizin verdiğiniz şanlı mücadeleyi okuduk, yeni bilgiler öğrendim hakkınızda. Bu bilgiler bir kez daha Türk evladı olduğum için kendimle gurur duymamı sağladı. Siz çok değerlisiniz, bu milletin kahraman evlatlarısınız. Sizler gönlümüzde, her zaman yaşayacaksınız.

Şehitlerim, size dua ediyorum. Minnet duyuyorum. Siz kahramansınız, unutulmayacaksınız. Sizin kahramanlıklarınızı okudukça vatanıma daha çok bağlanıyorum. Ben de vatanımıza hizmet etmek istiyorum. İçimdeki vatan sevgisi sizin sayenizde gittikçe coşkuya dönüyor. Yaptığınız fedakarlığa görünce tüylerim diken diken oluyor.

Hepinizin ayrı bir hikâyesi var, biliyorum. Dumlupınar'da ya da ülkemizin başka bir yerinde çok zor koşullarda vatan savunması yaptığınızı öğrendim. Bazen soğukta, bazen sıcakta, bazen aç, susuz olarak düşmanla çarpışmanız beni derinden etkiliyor. Sizleri her daim örnek alıyorum. Şunu bilin ki sizler hiç unutulmayacaksınız. Vatanımızı kurtarmak için giriştiğiniz bu mücadelenin kahramanlarısınız. Mektubumu bitirirken size çok teşekkür ediyorum. Her zaman dua edeceğimi bilmenizi isterim.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski