Dumlupınar şehitliğini ziyarete gittiğinizi düşününüz. Şehitlerimize duygu ve düşüncelerinizi ifade eden bir mektup yazınız.

Örnek bir mektup arayan öğrencilere yardımcı olmak için Dumlupınar Şehitlerimize duygu ve düşüncelerinizi ifade eden bir mektup konusundan kısaca söz edeceğiz.

5. Sınıf Türkçe Kitabındaki etkinlik sorusu: Dumlupınar şehitliğini ziyarete gittiğinizi düşününüz. Şehitlerimize duygu ve düşüncelerinizi ifade eden bir mektup yazınız.

Aziz şehitler, size çok şey borçluyuz. Öncelikle sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu güzel vatanı bize armağan ettiniz. Vatanımız için aç, susuz kaldınız, düşmanla en ağır koşullarda savaştınız. Yılmadınız, yıkılmadınız, canlarınız vatan toprağımızın kurtuluşu için feda etmekten çekinmediniz. Bütün bunları biliyorum. Vatan sizi için de her şeyden üstündü. Bunun için canlarını feda ederek düşmanı yurdumuzda attınız, bağımsızlığımızı kurtardınız.

Okulda öğretmenimizle sizin yaptığını şanlı mücadeleyi okuduk, yeni bilgiler öğrendim hakkınızda. Bu bilgiler bir kez aha Türk evladı olduğum için kendimle gurur duymamı sağladı. Siz çok değerlisiniz, bu milletin kahraman evlatlarısınız. Sizler gönlümüzde, her zaman yaşayacaksınız.

Şehitlerim, size dua ediyorum. Minnet duyuyorum. Siz kahramansınız, unutulmayacaksınız. Vatan sevgisi nedir, bayrağın anlamı nedir sizin kahramanlıklarınızı okudukça daha iyi anlıyorum. Ben de vatanımıza hizmet etmek istiyorum. İçimde büyük bir vatan sevgisi var. Bunu sizlerin hayatını okuyunca daha iyi anlıyorum.

Hepinizin ayrı bir hikâyesi var, biliyorum. Çok zor koşullarda vatan savunması yaptığınızı öğrendim. Bazen soğukta, bazen sıcakta, bazen aç, susuz olarak düşmanla çarpışmanız beni derinden etkiliyor. Sizleri her daim örnek alıyorum. Şunu bilin ki sizler hiç unutulmayacaksınız. Vatanımızı kurtarmak için giriştiğiniz bu mücadelenin kahramanlarısınız. Mektubumu bitirirken size çok teşekkür ediyorum. Her zaman dua edeceğimi bilmenizi isterim.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski