Milli Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız konulu bir konuşma hazırlayınız.

“Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız?” konulu bir konuşma hazırlayınız. Konuşmanızdan önce prova yapmayı unutmayınız.

Değerli arkadaşlar, Milli Mücadele dönemindeki şartlar çok zordur. Düşünsenize elektrik yok, insanlar cephede vatan savunması yapıyor. Acı dolu duygular yaşanıyor. Cephede düşmanla amansız çatışmalar var, kimileri yaralanıyor, kimi insanımız şehit oluyor. Ocaklara ateş düşüyor. Yani o dönemin şartları düşündüğümüzden daha da zordu.

Ben de Milli Mücadele yıllarında yaşasaydım, vatanımızın kurtulması için hiç çekinmeden cepheye gider, savaşa katılırdım. Çünkü vatan bizim en önemli değerimizdir. Herkes gibi benim için de vatanın kurtuluşu milletimizin bağımsızlığı demektir. Bu uğurda yapılması gereken ne varsa yapardım. Komutanlarımızın emirlerine uyardım. Bilinçli hareket ederdim.

Vatan olmazsa hiçbir şeyimiz olmaz. Biz başka devletlere esir olamayız. Vatanımız, için bayrağımız için ne gerekiyorsa, onu yapardım. Düşmanların saldırısından kesinlikle korkmazdım. Verecek bir canımız var, onu da vatanı kurtarmak için veririm diye düşünürdüm. Canımı feda etmekten çekinmezdim. Cephede savaş halindeysem, düşmana karşı savaşırdım. Cephe gerisinde isem askerimize mermi, yiyecek, giyecek, battaniye, yorgan taşırdım.

Evde oturup beklemezdim. Vatanın kurtuluşunda benim de katkım olsun isterdim. İçimde büyük bir vatan sevgisi olurdu. Yaralanan askerimize yardım ederdim. Vatanımızın düşman işgalinden kurtulması demek, bağımsız olmak demektir. Ben de hiç durmam, elimden gelen birçok işi severek yapardım. Konuşmamın sonu geldim arkadaşlar. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim.

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski