Milli Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız konulu hazırlıklı konuşmanızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Konu ile ilgili araştırma yapan öğrencilere yardımcı olmak için bugün, Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız konulu kısa bir konuşma metni yazacağız.

5. Sınıf Türkçe Anıttepe Yayıncılık Dumlupınar Savaşı Metni etkinliği:“Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız?” konulu bir konuşma hazırlayınız. Konuşmanızdan önce prova yapmayı unutmayınız.

“Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız?” konulu hazırlıklı konuşmanızı arkadaşlarınızla paylaşınız. Konuşmanızı yaparken dönemin şartlarını, insanların duygularını, yaşadıklarını ve değer yargılarını göz önünde bulundurunuz.

Değerli arkadaşlar, Milli Mücadele dönemindeki şartlar çok zordur. Düşünsenize elektrik yok, insanlar cephede vatan savunması yapıyor. Acı doldu duygular yaşanıyor. Cephede düşmanla amansız çatışmalar var, kimileri yaralanıyor, kimi insanımı şehit oluyor. Ocaklara ateş düşüyor. Yani o dönemin şartları düşündüğümüzden daha da zordu. Ben de Milli Mücadele yıllarında yaşasaydım vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için hiç çekinmeden cepheye gider, savaşa katılırım. Çünkü vatan bizim en önemli değerimizdir.

Vatan olmazsa hiçbir şeyimiz olmaz. Biz başka devletlere esir olamayız. Vatanımız, için bayrağımız için ne gerekiyorsa, onu yapardım. Korkmazdım. Canımı feda etmekten çekinmezdim. Cephede savaş halindeysem, düşmana karşı savaşırdım. Cephe gerisinde isem askerimize mermi, yiyecek, giyecek, battaniye, yorgan taşırdım. Evde oturup beklemezdim. Vatanın kurtuluşunda benim de katkım olsun isterdim. İçimde büyük bir vatan sevgisi olurdu. Yaralanan askerimize yardım ederdim.

Vatanımızın düşman işgalinden kurtulması demek, bağımsız olmak demektir. Ben de hiç durmam, vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapmam gerekiyorsa, onları severek yapardım. Konuşmamın sonu geldim arkadaşlar. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski