Ağaç Yaşken Eğilir ile İlgili Deneme

Ağaç yaşken eğilir ile ilgili deneme yazısı (kompozisyon) örneğimizi okuyabilirsiniz. Yazıya kısa ve dikkat çekici bir başlık koyunuz.

Bir insana çeşitli davranışlar kazandırmanın en etkili yolu eğitimdir. Bunu da ancak küçük yaşlardayken kazandırabiliriz. Yani insanın küçüklüğünde, çocukluk döneminde onu nasıl yetiştirirsek istediğimiz şekli kolayca alır. Büyümüş bir kişiye istediğimiz davranışı kazandıramayız. Çünkü onun kişiliği oturmuş, belli bir yaşa gelmiştir. Oysa çocuklara ne öğretirsek, ne verirsek onu alırlar.

Bir insan ileriki yaşlarında kolaylıkla eğitilemez. İnsanın eğitilmesinin kolay olduğu zaman onun çocukluğudur. İnsanlar küçükken kolay eğitilir. Çocukların eğitimi de ilk olarak ailede başlıyor ve okulda devam ediyor. Bu durumda aile ve öğretmenlerin çocukların iyi ve güzel bir şekilde yetiştirilmesi konusunda özverili olmaları gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse 40 yaşındaki birine şöyle yap, burada böyle davranmamalısın gibi sözler söylediğimizde ne diyorsun sen deyip istediğimizi yapmaz. Ancak bir çocuğa sofraya büyüklerden önce oturulmaz, büyüklerimize saygılı olmalıyız, şunu şöyle yap gibi öğütte bulunduğumuzda tamam diyerek istediğimizi yapacaktır. Çünkü ağaç yaşken eğilir. Gerçekten de çocuklara davranış kazandırmak çok kolay olmaktadır. Bunu bilerek hareket etmeliyiz. Yani çocukların iyi davranışlar kazanmasını sağlamalıyız. Çocukları isteğimiz doğrultusunda yetiştirmek kolay olacağı için onlara olumlu davranışlar kazandırmak konusunda özenli olmakta fayda var.


Kısacası çocuklara davranış kazandırmak, bir şeyler öğretmek kolay oluyor. Çocuk henüz hayata dair hiçbir şey öğrenmemiş olarak boş bir sayfaya benzer. Biz de ağaç yaşken eğilir sözüne uygun olarak bu sayfanın içini iyi ve güzel olan davranışlarla doldurursak iyi bir iş yapmış oluruz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski