Anadolu’da kilim demek, özlemi, inancı, sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir sözünden yola çıkarak bir konuşma yapınız.

Anadolu’da kilim demek, özlemi, inancı, sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir sözünden yola çıkarak bir konuşma yapınız. (5. Sınıf)

Sevgili arkadaşlar kilimlerde bildiğiniz gibi kültürümüze ait birbirinden güzel çok çeşitli motifler vardır. Bu motiflerin her yörede farklı bir anlamı vardır. Aslında Anadolu kadınları kilimlere hayatımızı dokur. Yani hayattaki özlemlerimizi, sevinçlerimizi, inançlarımızı, sevgilerimizi kilim motiflerine yansıtırlar. Bu açıdan baktığımızda kültürümüzde kilimlerin yeri her zaman çok değerlidir.

Anadolu’da kilim demek Türk insanının acıları, sevinçleri demektir. Yaşanan acılar ve sevinçleri el emeğiyle kilimlerimize ilmik ilmik dokunur. Bunsan dolayı kilimlerimiz geleneğimi, kültürümüz oluşturan en önemli dokumacılık işlerinden biridir. Kilimlere bakarak Türk insanının yaşayış tarzı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Anadolu insanı, nasıl ki hayata dair her şeyi türkülerde dile getirmişse, aynı şekilde kilim dokurken de bu duygularını ilmik ilmik, nakış nakış işlemiştir.

Anadolu'da kilimin yeri ayrıdır. Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin, kilim her dönemde varlığını korumuş ve kültürümüzün önemli bir parçası olmuştur. Göçebe hayatın zorlukları karşısında bir ihtiyaçtan doğan kilim, zamanla Türk kültürümüzde bir sanat haline gelmiştir. Bu sanat çok değerlidir. Kilimlere işlenen ilmikler, nakışları oluştururken her biri farklı bir duygunun ifadesi olarak işlenir. Kısaca belirtmek gerekirse kilimlere ilmik halinde işlenen nakışların belli bir hikayesi, anlamı vardır.

Kilimlerin tarihimiz açısından ne kadar önemli odluğunu biliyorsunuzdur arkadaşlar. Gerçekten de öyledir. Her nakış, her motif Anadolu insanının duygularını anlatır. Annelerimiz el emeğiyle dokudukları kilimlere adeta Türk milletinin özlemi, inancı ve sevgisini dokurlar. Bana göre kadınlarımız kilim dokuyarak çok anlamlı bir iş yapmış oluyorlar. Onlara saygı duyuyor ve ellerinden öpüyorum. Konuşmamı burada bitirirken beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski