Anadolu’da kilim demek, özlemi, inancı, sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir sözünden yola çıkarak bir konuşma yapınız.

Anadolu’da kilim demek, özlemi, inancı, sevgiyi ilmik ilmik dokumak demektir sözünden yola çıkarak bir konuşma yapınız. (5. Sınıf)

Sevgili arkadaşlar kilimlerde bildiğiniz gibi kültürümüze ait birbirinden güzel çok çeşitli motifler vardır. Bu motiflerin her yörede farklı bir anlamı vardır. Aslında Anadolu kadınları kilimlere hayatımızı dokur. Yani hayattaki özlemlerimizi, sevinçlerimizi, inançlarımızı, sevgilerimizi kilim motiflerine yansıtırlar. Dolayısıyla kilim dokumak çok yönlü bir iş yapmak demektir.

Anadolu’da kilim, Türk insanının acıları, sevinçleri demektir. Yaşanan acılar ve sevinçleri el emeğiyle kilimlerimize ilmik ilmik dokunur. Bundan dolayı kilimlerimiz geleneğimi, kültürümüz oluşturan en önemli dokumacılık işlerinden biridir. Kilimlere bakarak Türk insanının yaşayış tarzı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Anadolu insanı, nasıl ki hayata dair her şeyi türkülerde dile getirmişse, aynı şekilde kilim dokurken de bu duygularını ilmik ilmik, nakış nakış işlemiştir. Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin, kilim her dönemde varlığını korumuş ve kültürümüzün önemli bir parçası olmuştur. Göçebe hayatın zorlukları karşısında bir ihtiyaçtan doğan kilim, zamanla Türk kültürümüzde bir sanat haline gelmiştir. Bu sanat çok değerlidir. Kilimlere işlenen ilmikler, nakışları oluştururken her biri farklı bir duygunun ifadesi olarak işlenir.

Kısaca belirtmek gerekirse kilimlere ilmik halinde işlenen nakışların belli bir hikâyesi, anlamı vardır. Kilimlerdeki her nakış, her motif Anadolu insanının duygularını anlatır. Annelerimiz el emeğiyle dokudukları kilimlere adeta Türk milletinin özlemi, inancı ve sevgisini dokurlar. Bana göre kadınlarımız dokudukları kilimlerde hayatımızdan izler yansıtıyorlar. Bu da çok kıymetli bir iştir. Beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ederim.

6 Yorumlar

 1. ....Yani çok güzel yazmışsınız buradan bakarak okumak isterdim ama bizim hoca ÇAKAL gibi hepsini araştırıyo

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel ama bizim hoca kesin anlar :-)

  YanıtlaSil
 3. çok güzel ödevim sayenizde bitti duyduğum kelimelerden cümleleri yazdım yoksa hoca beni bitirir teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Çooook saolun yaa bana çok yardımcı oldu çok güzel olmuş aynısını yazmadım çok güzel fikirler verdi bana

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski