Ormansız yurt, vatan değildir sözünü kısaca açıklayınız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ormansız yurt, vatan değildir.” sözünü kısaca açıklayınız.

Mustafa Kemal Atatürk, ormanlara çok değer veren bir liderdir. Ona göre yurt olarak seçilen bir yerin vatan olması ormanlarla kaplı olmasına bağlıdır. Ormanlar bütün canlılar için çok yararlı olduğu kadar bir yurdun vatan olduğunun en güzel göstergelerinden biridir. Yani bir vatan toprağı ormanlarla kaplıysa orada yaşayan insanlar çok şanslıdır diyebiliriz. Bu noktada ormanların yararlarından bahsedelim. Ormanlar her şeyden önce hayvanlara en iyi şekilde ev sahipliği yapar. Yani hayvanların birçoğu ormanlarda yaşamını sürdürür. Daha sonra ormanlar çevreyi temizler.

Havanın temiz olması ormanların çevreye yaydığı oksijen sayesinde olur. Ayrıca ormanlık alanlar aşırı yağışlar sonucu oluşan sel felaketinde erozyonu, toprak kaymalarını önler. Bunların dışında orman demek temiz bir çevre ve bol su kaynakları demektir. Kısacası ormanlar yağışların artmasını da sağlar. İşte ormanlar ne kadar önemli değil mi? O yüzden vatan topraklarında ormanlık alanları artırmak aslında yurdumuz için çok değerli olacaktır.

Bugün bize düşen ağaç kesmenin önüne geçmek, fidan dikmek ve ormanlık alanları artırmaktır. Böylelikle yurdumuzu, vatanımız emanete edeceğimiz gelecek nesiller ormanı bol bir vatan bırakmış olacağız. Sonuç olarak ormansız bir yurt vatan değildir sözü aslında ormanların bir vatan için ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu söz ile Mustafa Kemal Atatürk'ün ormanlara ne kadar değer verdiğin anlayabiliyoruz. Biz yurdumuzdaki orman varlığını artırarak ülkemize hayırlı bir vatandaş olmalıyız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski