Abanın Kadri Yağmurda Bilinir Atasözü ile İlgili Kompozisyon

Abanın Kadri Yağmurda Bilinir Atasözü ile İlgili Kompozisyon Örneği. Yazıya uygun bir başlık belirleyiniz.

Fazla önemsemesek de kullandığımız her eşyanın gerek duyulduğu belli bir zaman vardır. O zaman geldiğinde o önemsiz gibi gördüğümüz nesneler o kadar kıymetli olur ki bunu ancak o zaman anlayabiliriz. Kadir kıymet bilmek her şey için geçerlidir. Örneğin aba, yün kumaştan yapılan kalın bir giysidir.  Onu çobanlar giyer. Havaların soğuk ve yağışlı olduğu dönemlerde en büyük kalkandır. Yağmurda onun kadrini kıymetini anlaşılır. Çünkü ıslanmaya karşı iyi bir koruyucudur.

Hayatımızdaki her eşyanın çok lazım olduğu önemli anlar olabiliyor. Bunu dikkate almakta fayda var diye düşünüyorum. Biz yine de tedbirimizi almalıyız. Çünkü öyle bir zaman gelir ki ihtiyacımız olan eşya yanımızda bulunmayabilir. İşte orada çok sıkıntı yaşarız. Normalde önceden değersiz görünen bir şey ona en çok bize en çok lazım olduğu anda kıymete biner.

Konuyla ilgili çok basit bir örnek vermek istiyorum. Bazen 10 kuruşu çok az para diye küçümsediğimiz oluyor. Ancak bir marketten bir şeyler aldığımızda bazen 10 kuruş eksik oluyor. Olmayınca aldığımız şeylerin bir kısmını geri bırakmak zorunda kalıyoruz. Önemsemediğimiz, azımsadığımız on kuruş o zaman öyle bir kıymetli oluyor ki anlatamam.

Sonuç olarak her nesne ya da eşya bir işe yaramaktadır. Hepsi de işimizi bir yönden kolaylaştırır. Bu yüzden hiçbir şeyi gereksiz görmemeliyiz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski