Abanın Kadri Yağmurda Bilinir Atasözü ile İlgili Kompozisyon

Abanın Kadri Yağmurda Bilinir Atasözü ile İlgili Kompozisyon

Abanın kadri yağmurda bilinir atasözü dünyadaki her nesnenin ihtiyaç duyulduğu önemli anlar olduğunu anlatmak için atalarımızın bizlere verdiği bir öğüt niteliğindedir. Gerçekten de biz fazla önemsemesek de kullandığımız her eşyanın belli bir zamanı vardır. O zaman geldiğinde o önemsiz gibi gördüğümüz nesneler o kadar kıymetli olur ki bunu ancak o zaman anlayabiliriz.

Kısaca ifade etmek gerekirse her şeyin kullanıldığı bir zaman vardır. O yüzden sahip olduğumuz nesneleri, eşyaları bir kenara koymalı, zamanı gelince onları gereği gibi kullanmasını bilmeliyiz. Kadir kıymet bilmek her şey için geçerlidir. Örneğin aba, yün kumaştan yapılan kalın bir giysidir. Yağmurda onun kadrini kıymetini anlarız. Çünkü o bizi yağmurdan, ıslanmaktan korur.

İşte hayatımızdaki, her eşyanın da çok lazım olduğu önemli anlar olabiliyor. Bunu dikkate almakta fayda var diye düşünüyorum. Abayı genelde çobanlar kullanır. Havaların sıcak olduğu günlerde abanın da kadri yoktur. Ancak şöyle yağmurlu bir zaman olunca abanın kadri yağmurda bilinir atasözünün anlamı ortaya çıkıyor.

Konuyla ilgili çok basit bir örnek vermek istiyorum. Bazen 10 kuruşu çok az para diye küçümsediğimiz oluyor. Ancak bir marketten bir şeyler aldığımızda bazen 10 kuruş eksik oluyor. Olmayınca aldığımız şeylerin bir kısmını geri bırakmak zorunda kalıyoruz. Önemsemediğimiz, azımsadığımız on kuruş o zaman öyle bir kıymetli oluyor ki anlatamam. Dolayısıyla her nesnenin kullanımı gereklidir, Onları az gibi görmemeli, yeri geldiğinde lazım olur diyerek saklamalıyız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski