Aşağıdaki görselin sizde çağrıştırdığı duygu ve düşünceleri anlatacağınız bir konuşma yapınız.

Aşağıdaki görselin sizde çağrıştırdığı duygu ve düşünceleri anlatacağınız bir konuşma yapınız.

Arkadaşlar her şeyden önce kendimizi iyi bir şekilde tanımalıyız. Kendimizi tanımak başarı elde etmek için büyük öneme sahiptir. Bu arada kendimizin olduğumuz gibi kabul etmek gerekiyor. Yani yeteneklerimizin, özelliklerimizin fakında olmalıyız. Kendimizi olduğumuzdan fazlaymış gibi görmeye devam ettiğimiz zaman, bunun sonunda acı çeken, pişmanlık duyan taraf oluruz ki bunu da hiç kimse istemez değil mi?

İnsan olarak sahip olduğumuz yeteneklerimiz, hayallerimiz, hedeflerimizin farkında olmalıyız. Zaten en gerekli şey, herkesin kendini iyi bilmesi, karakter özelliklerinin, kabiliyetlerinin, neler yapabileceklerinin farkında olmasıdır. Her insan başarılı olmak ister. Bunun için öncelikle insanların kendini olduğu gibi görmesi, tanıması lazımdır. Yeteneklerimizin bilincinde olmalı, ben daha iyiyim gibi bir düşünceye kapılmamalıyız. Yani olduğumuzdan fazla görmemeliyiz kendimizi. Gerçekçi olarak hareket etmeliyiz. Bu şekilde başarıya da odaklanmalı, yolumuza çalışarak, inanarak devam etmeliyiz. Ayrıca başarıya inanmak da çok önemlidir. İnanmak başarmanın yarısıdır zaten değil mi?

Sevgili arkadaşlar kendimizi olduğumuz durumdan daha iyiymiş gibi göstermek olumsuz sonuçlara yol açar. Gerçekçi olmak, kendimize güvenmek gerekir. Böyle düşünürken kibirden de son derce kaçınmakta fayda vardır. Kibirli olursak kaybeden taraf oluruz. Yapabileceklerimizin neler olduğunu, haddi aşmamak gerektiğini bilmeliyiz. Kısacası kendimizi tanımalı, yapabileceklerimizin sınırını bilmeli, kendimize güvenmeli ve başarı için çalışmalıyız. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski