Atasözleri ile İlgili Kompozisyon

“Atasözleri ile İlgili Kompozisyon” konusundan kısaca giriş, gelişme, sonuç şeklinde bir kompozisyon yazacağız.

Atasözleri, hayatımıza yön veren, nasihat anlamı taşıyan kısa ve özlü anlama sahip sözlerdir. Aslında hayatta yaşadığımız her olay, her gelişme atasözlerinin önemini anlatıyor. Atasözleri hayatın anlamı hakkında çok güzle öğütler içeriyor. Bu yüzden atasözlerini önemsemek, onların verdiği mesajları ciddiye almak gerekiyor. Okulda ders olarak da işlediğimiz atasözlerinin çoğu mecaz anlamlıdır ancak bazıları da gerçek anlamlı olarak da kullanılabiliyor.

Bütün atasözlerinin anlamına baktığımızda genellikle insan hayatı ile ilgili anlamlara sahip olduğunu görürüz. Çünkü geçmişte atalarımız kendi hayat deneyimleri sonucu bu sözleri söylemişler ve her bir atasözü de dünyaya hayatına dair öğütlerde bulunuyor. Bizim insan olarak yapacağımız en önemli şey atasözlerinin verdiği öğütleri dinlemek ve ona göre adımlar atmaktır.

Sağlık, dostluk, arkadaşlık, sevgi, çalışmak, emek, tembellik, acelecilik, zamanın değeri gibi hemen her konuda söylemmiş o kadar atasözü var ki bunları ancak yaşadığımız olaylar neticesinde anlayabiliyoruz. Yani insan başına gelmeyince öğütlerin ne anlama geldiğini de pek düşünemiyor. Özellikle bir olay yaşadığımızda, o konuyla ilgili atasözünün anlamını çok daha yakından anlıyoruz. Dolayısıyla atasözleri yaşanmış olaylar üzerine söylenen anlamlı, kısa ve öz öğütleri ifade etmektedir.

Örnek vermek gerekirse bir insan çok zengin olabilir, her istediğini sahip olduğu varlıkla yani parayla alabilir değil mi? Bu insan hasta olunca parası da onu kurtarmaya yetmiyor. İşte bunu tecrübe eden atalarımız sağlık varlıktan yeğdir diye bir öğütte bulunmuş. Ne kadar anlamlı değil mi? Gerçekten de sağlık her işin başıdır ve varlıktan, paradan daha önemlidir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski