Dağ Ne Kadar Yüce Olsa Yol Üstünden Aşar ile İlgili Kompozisyon

"Dağ ne kadar yüce olsa yol üstünden aşar ile ilgili kompozisyon" konusunu kısaca açıklayacağız.

Her Zorluğun Aşılacağı Bir Yol Vardır

İnsan hayatında bazı dönemler zor geçer. Öyle ki zorluklar bazen yakamızı bırakmaz. Önümüze çıkan bir engel aşılmaz bir dağ gibi görünebilir. Bu durumda ne olursa olsun umutsuzluğa kapılmamak gerekir. İçinden çıkılması çok güç görünen sorunların da mutlaka bir çözüm yolu vardır. Bu durumu ifade eden en güzel atasözü, dağ ne kadar yüce olsa yol üstünden aşar sözüdür.

Bildiğiniz gibi dağlar çok yüksektir. Dağlar yüksekte olsa da, onların üzerinden de bir yol aşar. Yani bu söz aslında mecaz anlamlı olarak bizlere öğüt veren bir sözdür. Burada asıl anlatılmak istenen, hayatta karşılaştığımız zorlukların da bir şekilde aşılabileceğidir. Her zorluğun, her sıkıntının da bir çaresi vardır diye düşünerek hareket etmeliyiz. Çünkü işin aslı böyledir. Karamsarlığa kapılıp pes edersek zaten yolun başındayken kaybetmişiz demektir. O yüzen yenilgiye uğradığımız zaman asla pes etmemek gerekiyor.

Evet, şu kısa ömrümüzde her şey istediğimiz gibi olmayacak. Önümüze aşılmaz dağ olarak nitelendirebileceğimiz çok büyük engeller çıkacak. Ama hiçbir engel aşılmaz değil. Her engelin bir şekilde aşılmasını sağlayan yollar vardır. Önemli olan o yolları bulabilmektir. Kısaca ifade etmek gerekirse atasözünde belirtildiği gibi dağ ne kadar yüce olsa da yol onun üstünden aşar.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski