Konusu azim ve kararlılık olan bir fabl yazınız.

Konusu azim ve kararlılık olan bir fabl yazınız. (5. Sınıf)

Anne kuş yiyecek bulmak için gezintiye çıkmıştı. Bu sırada yuvanın karşısındaki daldan bir ses geldi. Yavru kuşlardan biri oraya doğru uçmak istedi. Tam uçmaya çalışan yavru kuşun biri, ağaçtan aşağıya düştü. Yavru kuş, ağaçtan düşünce kanadını incitmişti. Bir daha asla uçamayacağını düşünüyordu. O sırada annesi geldi. Ağzında bir sürü yiyecek vardı. Ancak kardeşleri yavru kuşun aşağıya düştüğünü söylediler. Anne kuş, yavrusunu yuvaya getirdi. Ona şefkatle sımsıkı sarıldı. Evladının uçma konusunda karamsarlığının gereksiz olduğunu söyledi.

İlerleyen günlerde yavru kuşun kanadındaki ağrılar yavaş yavaş azalıyordu. Hatta annesi onu yakındaki sağlık ocağına götürdü. Orada doktor olarak çalışan leylek, yavru kuşa kanadının tez zamanda iyileşeceğini söyledi. Fakat onun aklında hala ben uçamayacağım diye bir düşünce vardı. Leylek, şu hayattaki en büyük dayanağımız azim ve kararlılıktır, bunu aklından çıkarma, dedi. Annesi ona asla pes etmemesi gerektiğini, azim ve kararlılık içinde olmasını her seferinde tembihliyordu.

Günler geçti, yaralı kuşun kanadı iyileşmeye başladı. Annesi ve kardeşleri uçarken onlara büyük bir hayranlıkla bakıyordu ancak hala uçabileceğine dair pek de ümidi yoktu. Biraz çabalasa kanadında bir ağrı hissediyordu. Kardeşi yanına kondu. Ona üzülme, az kaldı, senin de uçabileceğin günler yakındır diye tesellide bulundu. Bir gün yavru kuş, bir rüya gördü. Rüyasında doktoru leylek ona azim ve kararlılığın önünde hiçbir şey duramaz, diyordu.

Uyanınca kendini daha iyi hissettiğini fark etti. Ertesi gün, annesi ve kardeşleriyle birlikte uçma denemeleri yapmaya başladı. Bir de baktı ki artık uçabiliyor. O zaman anladı ki, başarının önündeki en büyük engel, ümitsizliğe kapılmaktır. Hayatta bir şeyleri başarmak istiyorsak, azim ve kararlılık içinde hareket etmeliyiz.

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski