Coğrafya Kaderdir Sözü ile İlgili Kompozisyon

Coğrafya kaderdir sözü ile ilgili kompozisyon yazınız. Düşüncelerinizi kısaca açıklayınız.

Coğrafya kaderdir demek insanın dünyaya gelirken yaşayacağı coğrafyayı seçme gibi bir imkânı olmadığı ve hangi coğrafyada dünyaya geldiyse, yaşıyorsa o coğrafyanın yaşantısına etki etmesi demektir. Yaşadığımız coğrafyayı seçemeyiz diye bir söz vardır. Gerçekten de öyledir. Biz dünyaya gelirken ben şu coğrafyada yaşayacağım diyeni bir tercih yapamıyoruz.

Dünyaya geldiğimiz coğrafya bizim yaşam alanımızı teşkil ediyor. Bulunduğumuz coğrafya bize ne sunuyorsa onları yaşıyoruz. Örneğin savaşların olduğu bir coğrafyada dünyaya geliyorsak, biz de savaştan etkileniyoruz. Bu bizim kaderimiz oluyor. Coğrafya yaşadığımız çevre demek olduğuna göre ve bu çevrede yaşananlar bizim hayatımıza doğrudan etki ediyor. Dünya hayatına geldiğimiz vakit içinde bulunduğumuz kıtanın, ülkenin, bölgenin, kentin, ilçenin, hatta mahallesine kadar farklı olduğunu, ne kadar farklı çevrelerde, ne kadar farklı şartlarda hayatımızı sürdürme ihtimalimiz olduğunu bir daha, bir daha düşünelim. Bu ihtimal sonucunda adına coğrafya dediğimiz ve kaderimizde olan dünyanın belli bir yerine geliyoruz ve hayatımız burada şekillenmeye başlıyor.

İşte coğrafya kaderdir sözünü ne anlam geldiğini buradan rahatlıkla anlayabiliriz. Günümüzde bazı milletlerin insanların yaşadıkları coğrafyada elverişsiz şartlar olmasından dolayı ayrılmalarına şahit oluyoruz. Mesela ülkesinde savaş olan insanlar ailesini yanına alarak hem canlarını kurtarmak hem de daha iyi bir yaşam sürmek için başka ülkelere göç ediyorlar. Bazıları da göç esnasında çeşitli sebeplerle hayatını kaybediyor. Onların coğrafyası kaderleri oluyor bir şekilde. Sonuç olarak coğrafya kaderimizdir ve hayatımızın şekillenmesine etki ediyor.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski