Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözü ile İlgili Kompozisyon

Damlaya damlaya göl olur atasözünün anlamı ile ilgili kompozisyon örneğimizi bu sayfadan inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

Küçük şeylerin önemini bilmek gerekiyor. Bugün elimizdeki parayı çarçur etmektense lazım olur diye küçük miktarlarda biriktirirsek, zamanı gelince o para çok yüklü bir hale gelir. İlk başlarda küçük şeyler biriktirmek anlamsız görünebilir. Yaptığımız birikimler zaman alan bir süreçtir. Bu süreçte gereken sabrı gösterirsek karlı çıkacağımızı bilmeliyiz.

İlerleyen yıllarda zamanında yaptığımız küçük birikimlerin bir göl gibi büyüdüğünü göreceğiz. Belki çok para lazım olacak. O zaman birikimimizin meyvesini alacağız. Yağmurları ve yağmur sonrası gelen sel baskınlarını bu konuya örnek verebiliriz. Mesela yağmur yağarken damla damla yağmaktadır. Yağmurdaki su kütleleri damlaya damayla birikiyor ve kocaman selleri meydana getiriyor değil mi? Yağmur sularının birikmesiyle oluşan sellerin ne kadar büyük olduğunu, çevreye ne kadar etki ettiğini hepiniz de bilirsiniz. İşte insan hayatında da göze az gelen, çok küçük sandığımız şeyleri biriktirince belli bir zaman sonra orta ne kadar büyük bir birikim çıkıyor.

Kısacası küçük damlalar birleşip kocaman bir su birikimi olduğunda işin ciddiyetini fark ediyoruz. Gerek para gerekse başka bir ürün biriktirmek geleceğimiz adına iyi bir iş yapmaktır. Damla gibi görünen bu küçük birikimler sayesinde ileride ev veya araba alabiliyoruz. Onları almak için elimizde geçmişten gelen birikimlerimiz oluyor çünkü. Sonuç olarak büyük harcamalar gerektiren işlerimizi halletmek için küçük şeyleri biriktirip çok büyük varlıklar haline dönüştürmeliyiz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski