Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözü ile İlgili Kompozisyon

"Damlaya damlaya göl olur atasözü ile ilgili kompozisyon" konusuna kısaca yer vereceğiz.

İnsanların hayatında birikim yapmak çok önemli bir yere sahiptir. Bugün bir kenara biriktirmek için çok küçük miktarlarda para koyarsak, zaman geçtikçe ne kadar iyi bir şey yapmış olduğumuzu anlayacağız. İlk başlarda bu kadar küçük şeyler biriktirmek bize çok az gibi görünebilir. Ancak damlaya damlaya göl olan birikimlerimizi görünce belki de çok mutlu olacağız, iyi ki birikim yapmışız diyebileceğiz.

Yaptığımız birikimin damlaya damlaya göl olması hemen gerçekleşmez. Bu, biraz uzun zaman alacak bir şeydir ve sabır isteyen bir durumdur. İleriki aşamalarda zamanında çok küçük gibi gördüğümüz bu birikimlerin ne kadar çoğaldığını görecek ve pişman olmayacağız. Zaten atalarımız yaşamış, tecrübe etmiş ve sonunda damlaya damlaya göl olur atasözünü söylemişler. Bu söz öyle boş beleş bir söz değildir. Yağmurları ve yağmur sonrası gelen sel baskınlarını bu konuya örnek verebiliriz aslında.

Mesela yağmur yağarken damla damla yağmaktadır. Yağmurdaki su kütleleri damlaya damayla birikiyor ve kocaman selleri meydana getiriyor değil mi? Yağmur sularının birikmesiyle oluşan sellerin ne kadar büyük olduğunu, çevreye ne kadar etki ettiğini hepiniz de bilirsiniz. İşte insan hayatında da göze az gelen, çok küçük sandığımız şeyleri biriktirince belli bir zaman sonra orta ne kadar büyük bir birikim çıkıyor. Yani damlaya damlaya göl oluyor, yaptığımız birikimler.

İşte o zaman bu sözün anlamını kavrıyoruz. Gerek para gerekse başka bir ürün biriktirmek geleceğimiz adına iyi bir iş yapmaktır. Damla gibi görünen bu küçük birikimler sayesinde ileride ev veya araba alabiliyoruz. Onları almak için elimizde büyük bir göl gibi olan birikimlerimiz oluyor çünkü. Sonuç olarak birikimlerimiz damlaya damlaya göl olup, büyük harcamalar gerektiren işlerimizi halletmemizi sağlıyor.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski