Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözü ile İlgili Kompozisyon

Damlaya damlaya göl olur atasözünü açıklayan bir kompozisyon yazınız. Yazınıza uygun bir başlık belirleyiniz.

Küçük küçük şeyler biriktirdiğimizde ileride çok faydasını görürüz. Bugün bir kenara ileride lazım olur diye küçük miktarlarda para koyarsak, zamanı gelince o para ile işimizi görürüz. İlk başlarda bu kadar küçük şeyler biriktirmek bize çok az gibi görünebilir. Ancak damlaya damlaya göl olan birikimlerimizi görünce belki de çok mutlu olacağız, iyi ki birikim yapmışız diyebileceğiz.

Yaptığımız birikimler hemen gerçekleşmez. Bu, biraz zaman alan bir süreçtir. Bu süreçte gereken sabrı gösterirsek karlı çıkacağımızı bilmeliyiz. İleriki aşamalarda zamanında çok küçük gibi gördüğümüz bu birikimlerin ne kadar çok olduğunu göreceğiz. Belki  bir an çok para lazım olacak. O zaman birikimimizin meyvesini alacağız.

Yağmurları ve yağmur sonrası gelen sel baskınlarını bu konuya örnek verebiliriz. Mesela yağmur yağarken damla damla yağmaktadır. Yağmurdaki su kütleleri damlaya damayla birikiyor ve kocaman selleri meydana getiriyor değil mi? Yağmur sularının birikmesiyle oluşan sellerin ne kadar büyük olduğunu, çevreye ne kadar etki ettiğini hepiniz de bilirsiniz. İşte insan hayatında da göze az gelen, çok küçük sandığımız şeyleri biriktirince belli bir zaman sonra orta ne kadar büyük bir birikim çıkıyor.

Kısacası küçük damlalar birleşip kocaman bir su birikimi olduğunda işin ciddiyetini fark ediyoruz. Gerek para gerekse başka bir ürün biriktirmek geleceğimiz adına iyi bir iş yapmaktır. Damla gibi görünen bu küçük birikimler sayesinde ileride ev veya araba alabiliyoruz. Onları almak için elimizde geçmişten gelen birikimlerimiz oluyor çünkü. Sonuç olarak birikimlerimiz gittikçe artıyor, büyük harcamalar gerektiren işlerimizi halletmemizi sağlıyor.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski