Dostun Attığı Taş Baş Yarmaz Atasözü ile İlgili Kompozisyon

Bu sayfada dostun attığı taş baş yarmaz atasözü ile ilgili kompozisyon örneğine yer veridk. Metne uygun ve kısa bir başlık koyunuz.

Dost bildiğimiz insan bizi açıkça eleştirir. Yanlışımızı yüzümüze söyler. Arkadan iş çevirmez. Onun hakkımızda yaptığı eleştiriler aslında bizim başımıza bir şey gelmesini istememesinden kaynaklanır. Dostumuz eksik yönlerimizi yüzümüze söylüyorsa alsında bize iyilik ediyor.

Dostun bizim hakkımıza yaptığı eleştiriler, bize söylediği bazı sözler zorumuza gitmez. Çünkü dostumuzun amacı bizim iyiliğimizi istemektir. Bizim yapacağımız şey, o zaman kendimizi düzeltmektir. Buradaki amaç tamamen iyi niyetlidir. Biz de bunun farkında olduğumuz için dostumuza o sözleri için gücenmeyiz.

İnsanın dostu mutlaka oluyor. Bu dostluk bizim için çok gereklidir. Bazen içimizi dostumuza dökerek rahatlıyoruz. Aramızda sımsıkı bir sevgi bağı oluyor dost dediğimiz kişilerle. Onların bizimle ilgili söylediği bazı sözler oluyor. Bu sözler başkaları tarafından söylense taş gibi ağır gelir, fakat dostun söylemesi bizim iyiliğimiz içindir.

Sonuç olarak dostun bize attığı taş, hatalarımızı görmemizi istemesindendir. Çünkü dost, dostunun iyiliğini istediği için bu sözleri söylemiş oluyor. Bunun sonucunda biz de aynı hataları, yanlışları bir daha yapmamayı öğreniriz. Bizim için taş diye nitelendirilen bir söz olsa da bu taş başımızı yarmaz. Çünkü dost, dostun kötü bir şey yapmasını istemez. Bunun farkında olarak söyler bu acı sözleri. Kısacası dost, her daim iyi olmamızı ister.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski