Dostun Attığı Taş Baş Yarmaz Atasözü ile İlgili Kompozisyon

"Dostun attığı taş baş yarmaz atasözü ile ilgili kompozisyon" yazınız.

Dostun bizim hakkımıza yaptığı eleştiriler, bize söylediği bazı sözler zorumuza gitmez. Çünkü dostumuzun amacı bizim iyiliğimizi istemektir. Bizim yanlış bir şey yapmamızı istemediği için dostumuz hakkımızda acı sözler söyleyebilir. Buradaki amaç tamamen iyi niyetlidir. Biz de bunun farkında olduğumuz iççin dostumuza o sözleri için gücenmeyiz. İşte bu durum dostun attığı taş baş yarmaz atasözüyle ifade edilmiştir.

İnsanın dostu mutlaka oluyor. Bu dostluk bizim için çok gereklidir. Bazen içimizi dostumuza dökerek rahatlıyoruz. Aramızda sımsıkı bir sevgi bağı oluyor dost dediğimiz kişilerle. Onların bizimle ilgili söylediği bazı sözler oluyor. Bu sözler başakları tarafından söylense ağrımız gider, fakat dostun söylemesi bizim iyiliğimiz içindir.

Dost acı söyler diye bir atasözümüz daha vardır. Orada da belirtildiği gibi yakınlık kurduğumuz, samimi olduğumuz dost dediğimiz, insanın bize söylediği bazı sözler acıdır, fakat onlar bu sözleri kötü bir şey yapmamız istemediği için söyler. Evet, dostun bize söylediği acı sözler, bize yol gösterici niteliktedir. Çünkü dost, dostunun iyiliğini istediği için bu sözleri söylemiş oluyor. Bizim için taş diye nitelendirilen bir söz olsa da bu taş başımızı yarmaz. Çünkü dost, dostun kötü bir şey yapmasını istemez. Bunun farkında olarak söyler bu acı sözleri. Kısacası dost, her daim iyi olmamızı ister.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski