Ulular Köprü Olsa Basıp Geçme Atasözü ile İlgili Konuşma

Ulular Köprü Olsa Basıp Geçme Atasözü ile İlgili Konuşma

“Ulular köprü olsa basıp geçme.” atasözünü sınıf ortamında tartışınız. Konu ile ilgili edindiğiniz bilgiler doğrultusunda bir konuşma yapınız.

Ulular köprü olsa basıp geçme atasözü yaşlılarımızın çok değerli olduğunu, bu yüzden onlara her zaman büyük saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Zaten dinimiz de, kültürümüz de büyüklere saygının çok önemli olduğunu belirtmektedir. Gerçekten da yaşlılarımız, büyüklerimiz bizim için çok değerlidir. Onlar hayatta bize her alanda yol gösteren kimselerdir. Onların sözünü dinlemeliyiz ve onlara daima saygılı olmalıyız.

Ulular ifadesi büyüklerimiz kast etmektedir. Büyüklerimiz anne baba, dede ve ninelerimiz olmaktadır. Büyüklerimiz bizim her zaman iyiliğimizi ister ve bize çeşitli öğütler verirler. Onlar hayat tecrübesi olan kişilerdir. Hayatta dair birçok konuda tecrübe kazanmışlardır. Bizim de yanlış bir şey yapmamızı istemedikleri için bize nasihatte bulunurlar. Bundan dolayı büyüklerimiz saygıyı sonuna kadar hak ediyor.

Biz hayata dair henüz çok şey bilmiyoruz. Karşılaştığımız bazı zor durumlarda ne yapmamız gerektiğini düşünemiyoruz. Ama bizden büyük olanlar çok şey yaşamış oldukları için nerede, nasıl davranacaklarını iyi biliyorlar. Bu yüzden kendimizden büyüklere her zaman akıl danışmakta fayda vardır. Sonuç olarak büyüklerimiz saygı gösterilmesi gereken kimselerdir. Onlara her zaman, her yerde hürmetli olmalıyız. Onların gönlünü hoş tutmalıyız. Konuşmamı burada tamamlarken, beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür eder, saygılar sunarım.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski