Vatanını En Çok Seven Görevini En İyi Yapandır Sözü ile İlgili Kompozisyon

Atatürk’ün “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.” sözünden yola çıkarak görev bilinci hakkındaki düşüncelerinizi sınıf ortamında tartışıp değerlendiriniz. Bu bilgiler ışığında konuyla ilgili duygu ve düşüncelerinizi yazınız.

Vatan, sahip olduğumuz en değerli varlıktır. Bir vatanımız yoksa aslında hiçbir şeyimiz de yok demektir. Çünkü hayatta yaptığımız her şey özgür olmaya bağlıdır. Bu yüzden vatanımızın olması sahip olduğumuz en büyük nimettir. Bu noktada vatan sevgisi ön plana çıkıyor. Vatan sevgisi de tabii ki yüreğimizde duruyor lakin bunu uygulamada da göstermek gerekiyor. Vatan sevgisinin göstergesi de işlerimizi görev bilinciyle, severek yapmaya bağlıdır.

İnsanların görevin vazifesini güzelce yapması çok önemlidir. Burada anlatılmak istenen olay, görev bilincine sahip olmaktır. Yani sorumluluk sahibi olarak işlerinize gereken önemi vermektir. Yurdumuzda mesleği ne olursa olsun herkesin işini iyi yapıyor olması vatanımıza ne büyük katkılar sağlar değil mi? Kimse sorsanız vatanımı çok seviyorum der. Evet, herkes vatanımızı sevebilir. Ancak vatan sevginin en açık kanıtı da görevimizi layıkıyla yerine getirmek, yani iyi yapmaktır. Bunu da aklımızdan çıkarmamalıyız.

Bir insan vatanımı seviyorum deyip de vazifesini iyi bir şekilde yapmıyorsa onun vatan sevgisi gerçek değildir. Vatan içinde yaşayan herkes görevini en iyi şekilde yapmaya alışıyorsa, o vatanın kalkınması kolay olur. Böyle bir ülke her anlamda gelişmeye açıktır. Görevini iyi yapmayanlar zaten işlerinde başarısız olur, verim sağlayamaz. Bunun için sorumluluklarımızın farkında olmalı, görev bilinci içerisinde işlerimizi özenle yapmak gerekiyor. Görevini iyi yapan biri aslında dolaylı olarak vatanına hizmete bulunuyor ve vatanını çok seviyor demektir.

Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır sözünden ne anlıyorsunuz?

Yukarıdaki sözden görevimizi, vazifemizi en iyi şekilde yaptığımız takdirde vatanımızı çok sevdiğimizi göstermiş oluyoruz. Görevini en iyi yapan ifadesi işini, sorumluluğunu en güzel şekilde yerine getiren, görev bilinci içinde olan anlamına gelir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski