“Bu dünyada küçük şeyler yoktur. Bakmasını bilen göz için her şeyin bir anlamı vardır.” sözünü açıklayınız.

7. Sınıf Türkçe ders kitabındaki soru: “Bu dünyada küçük şeyler yoktur. Bakmasını bilen göz için her şeyin bir anlamı vardır.” sözünü açıklayınız.

Dünyadaki her varlığın bir anlamı vardır. Bazen çok önemsiz gibi görünen küçük şeyler aslında görünenden çok daha büyük bir etkiye sahiptir. Hatta küçük şeylerden bile mutlu olan insanlar oluğunu düşündüğümüzde bakış açısının ne denli önemli ir etkisi olduğunu görürüz. Burada anlatılmak istenen nokta iyimser bir bakış açısı geliştirmektir. İyimser yani hayata olumlu açıdan bakan insanlar en küçük şeylerin bile çok büyük bir anlam ifade ettiğini görebilirler. Önemli olan konuya hangi pencereden baktığımızdır.

Ben hayata dair iyimser bir bakış açısına sahip olmak gerektiğini düşünüyorum. Hemen her konuda böyle olmak gerekir. Bazen olumsuz durumla veya istenmeyen şeylerle karşılaşabiliriz. Bunlar bakış açımızı olumsuz yönde etkilememelidir. Yapacağımız en güzel iş, bardağın dolu tarafından bakmaktır.

Sonuç olarak bakmasını bilen göz için dünyadaki her küçük şeyin bir anlamı vardır. Onu anlayabilmek lazımdır.Kısaca belirtmek gerekirse, hiçbir şey boşu boşuna yaratılmamıştır. Bu düşünceyle hareket ediyorsak, doğru yoldayız demektir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski