Anlam Belirsizliği ile İlgili 10 Tane Örnek

Anlam belirsizliğinden kaynaklanan anlatım bozukluğu örnekleri ile ilgili 10 cümle yazacağız. Anlam belirsizliği ile ilgili cümlelerde genellikle senin ve onun kişi zamiri eksikliği olmaktadır. Bunun dışında noktalama işareti(virgül) eksik olunca da anlam belirsizliği meydana gelmektedir.

Anlam Belirsizliği ile İlgili 10 Tane Örnek

Şiiri bu kadar etkileyici okuyuşunu beğendim. (senin mi, onun mu, kişi zamiri eksikliği)
Kitabın ortasından konuştuğunu gördüm. (senin konuştuğunu, onun konuştuğunu)
Son günlere herkesten uzak kendi dünyana çekildiğini duydum. (senin/onun çekildiğini)
Geçen günlere bir araba adlığını işittik. (senin aldığını, onun aldığını)
Öğretmenimizden yarışmaya katılmayacağını duydum. (senin veya onun katılmayacağını belirtilmemiş, kişi zamiri eksik)

Yaralı polise doğru yavaş adımlarla ilerliyordu.(Noktamla işareti eksik, anlam belirsizliği var. Yani bir yaralı adam bir de polis mi var yoksa sadece polisi olan kişi mi yalı belirsiz, virgül kullanılırsa bu belirsizlik ortan kalkar.)
Genç doktora doğru üzgün bir şekilde bakıyordu. (Doktor mu genç, yoksa doktordan başka bir genç mi var, anlam belirsizliği var.)
Küçük yaralı kuşu alıp ağaçtaki yuvaya koydu. (Yaralı kuş mu küçük, yoksa kuştan hariç bir küçük çocuktan mı bahsediliyor, anlam belirsizliği var.)
Hasta adamın elini tutunca gözyaşlarına hakim olamadı. (Adam mı hasta yoksa adamdan başka bir hastadan mı söz ediliyor, belirsiz.)
İhtiyar adamın durumuna çok üzüldü. (virgül eksikliği oluğuna anlam belirsiz, adam mı ihtiyar, yoksa ihtiyardan başka bir adam mı var.

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski