Her Yokuşun Bir İnişi Vardır Atasözü ile İlgili Hikaye

“Her yokuşun bir inişi vardır atasözü ile ilgili hikaye” konusunu kısaca ele alacağız.

Osman küçük yaşlardan beri hep okumak üzerine hayal kuruyordu. Bunun için de imkânlarının iyi olması gerekiyordu. Çok çalışmalıydı. Ancak maddi durumları kötüydü. Bütün bu zorluklara rağmen Osman, pes etmedi. Her yokuşun bir inişi vardır düşüncesi ile hareket ederek bütün bu zorlukların bir geçeceğine inanıyordu.  İlkokul öğretmeninin ona söylediği ve hiç unutmadığı bir söz vardı. Yokuşta akmayan ter, inişte gözyaşı olur. Bu sözü aklından hiç çıkarmıyordu.

Osman’ın okuduğu yıllarda ailesi de ekonomik açıdan birçok zorlukla mücadele etti. Yani o dönemde hayatı bir yokuşa benzetiyordu. Osman bu zorlukları düşünerek okuluna önem verdi. Kimseye uğur olmadı, okuldan sonraki zamanını çalışarak, ter dökerek değerlendirdi. Bu emeğinin karşılığını alacağını biliyordu. Aradan aylar geçti sınav zamanı geldi. Osman öğretmenliğe atanmak üzereydi. Sınavı çok iyi geçmişti. Osman başarının bir anahtarı varsa, bunun çalışmak olduğunu düşünürdü hep. Öyle de oldu. Ağustos ayında sınavlar açıklanınca Osman’ın aldığı puan atanmak için yeterliydi. Osman bu güzel haberi ilk olarak ailesiyle paylaştı. Ailesi çok şükür diyerek onun sevincini paylaştı. Osman yaratana çokça şükretti. Eskiden birçok zorluk yaşadığı aklına geldi.

Her zorluk onun için bir yokuş demekti ya, artık bu yokuşun inişine başlayacaktı. Çünkü öğretmen olarak atanınca maddi durumları eskiye göre çok daha iyi olacaktı. Ailesine ekonomik yönden katkı sağlamayı çok istiyordu. Bu hayali artık gerçek oldu. Öğretmen olunca da çocuklara çalışmanın aklın terinin hayta çok değerli olduğunu anlatacaktı.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski