İyi Olmak Kolaydır, Zor Olan Adil Olmaktır Kompozisyon

“İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır, en mükemmel adalet ise vicdandır.” Victor Hugo bu sözüyle ne anlatmak istiyor olabilir? Konu ile ilgili kompozisyon yazınız.

Adaletli olmak istiyorsak vicdanımızın sesini dinlemeliyiz. Çünkü vicdan hiçbir kimseye ayrım yapmaz. Herkese karşı eşit oranda adaletli olur. Vicdanımız adaleti en mükemmel şekilde uygular. O bizim, iç sesimizdir. İyi olma davranışını herkese kolayca gösteririz. Lakin adil olma konusunda zorlanırız.

Herkes iyi insan olabilir. Bunu iyi niyetiyle davranışlarına yansıtabilir. Ancak adil olmak öyle kolay değildir. Adil olmak oldukça zordur. Bu anlamda adaleti sağlayan asıl unsurun vicdan olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bir suç işlendiğinde bunun üstünü kapatabilirsiniz. Ancak vicdanınız hiç susmaz. O sizi rahatsız eder. Eğer yaptığınız bir hata karşısına vicdanınız sızlıyorsa, işte bu vicdanın adaletli olmasından kaynaklanır.

En mükemmel adalet vicdandır. Vicdan mahkemesi insanı adalete uygun bir şekilde yargılar. Herkes şaşırır, bir suç işleyebilir. İnsanın yapısında hata yapmak, günah işlemek vardır. Yani insan hataya, günah işlemeye meyilli bir varlıktır. Bu günahlarımızı kimsenin bilmesini istemeyiz, herkesten saklarız. Ama vicdanımıza hiçbir şeyi saklayamayız. Vicdan her şeye şahittir ve adaletin temelidir.

Sonuç olarak iyi olmayı herkes yapabilir. Görünürde iyi davranırsınız, iyi biriymiş gibi bir izlenim oluşturursunuz. Adil olma konusunda ise iyi olmaya göre çok daha fazla zorlanırsınız. Herkesi memnun edecek şekilde adil olmak sandığımızdan zordur. En önemlisi ise en güzel adaletin vicdan olmasıdır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski