İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır, en mükemmel adalet ise vicdandır. Victor Hugo bu sözüyle ne anlatmak istiyor olabilir?

“İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır, en mükemmel adalet ise vicdandır.” Victor Hugo bu sözüyle ne anlatmak istiyor olabilir?

Adaletli olmak istiyorsak vicdanımızın sesini dinlemeliyiz. Çünkü vicdan hiçbir kimseye ayrım yapmaz. Herkese karşı eşit oranda adaletli olur. Vicdanımız adaleti en mükemmel şekilde uygular. O bizim, iç sesimizdir.

Herkes iyi insan olabilir. Bunu iyi niyetiyle davranışlarına yansıtabilir. Ancak adil olmak öyle kolay değildir. Adil olmak olukça zordur. Çünkü insan aletli olma konunsa epey zorlanır. Bu anlamda adaleti sağlayan asıl unsurun vicdan olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bir suç işlendiğinde bunun üstünü kapatabilirsiniz. Ancak vicdanınız hiç susmaz. O sizi rahatsız eder. Eğer yaptığınız bir hata karşısına v,canınız sızlıyorsa, işte bu vicdanın adaletli olmasından kaynaklanır.

En mükemmel adalet vicdandır. Vicdan mahkemesi insanı adalete uygun bir şekilde yargılar. Herkes şaşırır, bir suç işleyebilir. İnsanın yapısına hata yapmak, günah işlemek varır. Yani insan hataya, günah işlemeye meyilli bir varlıktır. Bu günahlarımız kimsenin bilmesini istemeyiz, herkesten saklarız. Ama vicdanımıza hiçbir şeyi saklayamayız. Vicdan her şeye şahittir. Ve adaletin temelidir.

Sonuç olarak iyi olmayı herkes yapabilir. İyi olmak aslında çok kolaydır. Görünürde iyi davranırsınız, iyi biriymiş gibi bir izlenim oluşturursunuz. Adil olma konusunda ise iyi olmaya göre zorlanırsınız. Herkesi memnun edecek şekilde adil olmak sandığımızdan çok daha zordur. En önemlisi ise en güzel adaletin vicdan olmasıdır. Çünkü vicdan her şeyin en gizli şahididir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski