Ne Oldum Dememeli Ne Olacağım Demeli Kompozisyon

Aşağıya ne oldum dememeli, ne olacağım demeli atasözü ile ilgili kompozisyon yazınız. Yazıya kısaca uygun bir başlık koyunuz.

İnsanların çoğu genellikle bulunduğu anı yaşamaktadır. Yani ileride ne olacağını, nasıl bir duruma geleceğini pek düşünmez. Böyle bir yaklaşım da son derece yanıltıcı olabilir. Çünkü hayat kimse ne zaman, ne sunacak bilinmez. O yüzden temkinli olmak gerekir. Büyüklük taslamanın anlamı yoktur.

Örneğin çevremde eskiden çok iyi durumda olan ancak şimdilerde birçok sıkıntı ile mücadele den o kadar çok insan var ki. Onların halini görünce kendime haddimi bilmek gerektiğini fısıldıyorum. Çünkü dünyada insanın başına türlü türlü işler gelmektedir. Yarın bize ne gösterecek sorusu daima aklımızın bir köşesinde bulunmalıdır.

İçinde bulunduğumuz koşullarda belki çok rahat bir hayat sürebiliriz. Bir elimiz yağda bir elimiz balda olabilir. Para içinde yaşıyor olabiliriz. Yediğimiz önümüzde, yemediğimizi arkamızda olabilir. Her şeye erişebiliyor durumda olabiliyoruz. Lakin bunlar bizi hiçbir şekilde yanıltmamalıdır. Feleğin bir yumruğu ile bir anda her şey yerle yeksan olabilir. O yüzden şu anki hoşumuza giden konforlu hayatımıza pek de güvenmemek lazımdır.

Sonuç olarak davranışlarımız, bakış açımız biraz ölçülü olursa daha iyi olur. Bu konuda kendimizi kesinlikle üstün görmemeliyiz. Başka bir deyişle haddimizi bilerek halimize şükretmeliyiz. Yani varlığımıza aldanıp da gözü yükseklerde olmamalıyız. Yarınlarımız için de elimizden geldiğince çalışmalıyız. Elimizden gelmeyen durumlar için de çokça dua etmeliyiz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski