Düşünmeden Konuşmak Nişan Almadan Ateş Etmeye Benzer Kompozisyon

Düşünmeden konuşmak, nişan almadan ateş etmeye benzer sözü ile ilgili kompozisyon yazınız. Aşağıya kısa bir yazı yazdım. Yazıya uygun bir başlık koyunuz.
 
Nişan almadan ateş etmeye kalkarsak hedefi tutturamayız. O zaman ettiğimiz ateşin de bir anlamı kalmaz. Düşünmeden konuştuğumuz zaman da sözün nereye gideceği beli olmaz. Eğer düşünmeden sözlerimizi pat diye söylersek bunun adı patavatsızlık olur. Sonrasında da zor duruma düşebiliriz.
 
Örneğin söylediğimiz sözler karşımızdaki kişiyi yaralayabilir. Bunu akletmek gerekiyor. Yani konuşmadan önce ne diyeceğimizi bilmeliyiz. Yoksa sonunda pişman olabiliriz. Okun yaydan çıkması gibi düşünmeden ağzımızdan çıkan bir söz de kişiyi incitirse, hoş bir şey olmaz değil mi?
 
Yaradan bize akıl vermiş. Düşünme yeteneği vermiş. Bunlar bizim için çok kıymetli birer nimettir. Bu sebeple biriyle konuşurken ya da herhangi bir ortamda bir söylerken öncesinde düşünmek çok kıymetlidir. Zira saçmalamamak için buna önem vermeliyiz.
 
Hani bazı insanlar kalabalık içinde söylenmemesi gereken sözler konuşur da sonradan pişman olur ya. Durum buna çok benziyor. Onlar düşünme
den konuştuğu için bu duruma düşüyor. Daha sonra da ben öyle demek istememiştim diye açıklama zorunluluğu doğuyor. Söz bir ok gibi bir anda çıkıyor ağızdan. Onu geri almanın imkanı da olmadığına göre düşünmek elbette gereklidir.
 
Sonuç olarak düşünmek çok faydalı bir yetidir. Bu nimetten gereği gibi faydalanmasını bilmeliyiz. Boş ve anlamsız sözler edeceğimize, karşımızdakilere yararı dokunacak sözler etmeliyiz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski