Körle Yatan Şaşı Kalkar Konulu Kompozisyon

Körle yatan şaşı kalkar atasözü anlamı ile ilgili kompozisyon yazınız. Başlığı kısa olacak şekilde koyunuz.

Beraber vakit geçirdiğimiz insanların özellikleri farkında olmadan bize geçer. Bu yüzden yakınlaştığımız, arkadaş edindiğimiz kişilerin karakter özelliklerini göz önünde bulundurmalıyız. Onların hoşa gitmeyen, itici olan huyları olabilir. Eğer böyle biriyle samimi olduysak en doğrusu ondan uzaklaşmaktır. Araya mesafe koymaktır.

 Örneğin sınıf arkadaşınız başkalarının eşyasını izinsiz almak gibi bir davranışta bulunabilir. Onun üslubu kaba olabilir. Bu tür istenmeyen davranışları siz de bir gün yapabilirsiniz. Çünkü o arkadaşınızla samimisinizdir. Günün büyük bölümünü beraber geçiriyorsunuzdur. Daha sonra ben nasıl böyle yaptım diye düşünebilirsiniz. Sorunun kaynağı takıldığınız arkadaşınızın karakteridir. Siz hiç fark etmeden o kötü huylar size geçebilir. Dolayısıyla yakınlık kuracağımız kişiler anlamında seçici olmak gerekir. Körle yatan şaşı kalkar atasözü, kiminle arkadaş veya dost olacağımızın önemini ortaya koymaktadır. Bu kişi kötü huylara sahip biri olabilir. Hırsızlık gibi kötü alışkanlıklara sahip olabilir. Ya da anlayışsız biri olabilir. Bu tür karakter özelliğine sahip biriyle yakınlık kurmak bizi de olumsuz etkiler. Bundan dolayı etrafımızdaki insanları iyi analiz etmeliyiz. Kötü, ve rahatsızlık verici huyları olanlardan uzak durmalıyız.

Sonuç olarak karakterimiz etrafımızdaki kişilere göre şekillenmektedir. Bu anlamda çevremize iyi bakmalı, kötü kalpli, anlayışsız insanlarla yakınlaşmamalıyız. Zira birlikte zaman geçirmek, çok sık olarak aynı ortamda bulunmak kişilerin davranışlarının birbirine sirayet etmesi demektir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski