Geçmişini bilmeyen geleceğine de sahip olamaz cümlesini açıklayınız.

Metinde geçen Atatürk'e ait "Geçmişini bilmeyen geleceğine de sahip olamaz." cümlesini açıklayınız. Açıklamanızda ama, fakat, ancak, lakin gibi geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanarak konuşma yapınız.

Geçmişimiz bizim şanlı tarihimizdir. O dönem çok fırtınalı yani zorluk ve acılar içinde geçmiştir. Cephede şehir olan askerlerimiz, yaralanan gazilerimiz, evinde endişe ile bekleyen ana, bacılarımız, evlatlarımız karanlık günlerden geçmiştir. Ancak en sonunda düşman yurttan atılmış.

Atatürk gibi lider biri, milletimiz ve nice kahramanımız vatanımı için çırpınmıştır. Sonunda başarılı da olmuşlardır. Şimdi biz öğrenci olarak geçmişimiz okuyup çok iyi anlamalıyız. Milletimiz tarihte neler çekmiş, ne zorluklar yaşamış, bağımsızlık için nice sıkıntı ile mücadele etmiş, bunları iyice düşünmeliyiz. Geçmiş geçmişte kalmıyor. Bugün önümüz daha net görebilmek için geçmişimizi asla unutmalıyız. Atatürk’ün dediği gibi geçmişini bilmeyen geleceğine de sahip olamaz. O yüzden geleceğimizi sağlam temeller üzerine oturtmak için tarihimizi çok iyi bir şekilde incelemek ve araştırmak gerekiyor. Kurtuluş mücadelesi veren nice kahramanımız vardır. Onlar yuvalarından, çocuklarından, sevdiklerinden ayrı kalarak cephede düşmana karşı koymuştur. Orada binlerce şehidimiz olmuştur. Bildiğiniz gibi bayrağımız rengini şehitlerimizin kanından almıştır. Bütün mücadele vatanımızı geleceğini kurtarmaktır.

Bizler şimdilik okullarda ders görüyoruz. Bazı konulara aklımız ermiyor olabilir lakin geçmişimizi bilmek için önümüzde bir sürü kaynak vardır. Onları açıp okumalı, tarihe ait bütün ayrıntıları öğrenmeliyiz. İşte o zaman geleceğimiz için çok anlamlı bir iş yapmış oluruz. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski