Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim Kompozisyon

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim atasözü ile ilgili kompozisyon yazınız. Kısaca konuya uygun bir başlık belirleyiniz.

Arkadaş insanın nasıl biri olduğunu gerçek oranda yansıtan bir etkendir. Bu yüzden kimlerle arkadaş olduğumuzun bir önemi vardır. Mesela takıldığımız arkadaş iyi kalpli ise, bu bizim de iyi kalpli olduğumuzu gösterir. Yalan ve hırsızlık huyuna sahip biriyle arkadaş olduysak, sürekli onuna berabersek biz de yalan ve hırsızlığa yönelebiliriz. Dolayısıyla bir insanın huyunu suyunu öğrenmek istiyorsanız bunu anlamanın en kısa yolu onun arkadaş çevresine bakmak olacaktır.

Örneğin arkadaş bir insanı tanımak için bakılması gereken bir yöntemdir. Etrafınızdaki kişilerin saki,n mi, öfkeli mi, güvenilir biri mi olduğunu ilk bakışta hemen anlamak mümkün değildir. Bunun için o kişinin kimlerle arkadaş olduğununu biraz gözlemlemek gerekiyor. Eğer kötü davranışlar sergileyen kişileri kendisine arkadaş edindiyse o zaman o kişi için demek ki çok da iyi biri değil diye düşünürüz. Bu iddiayı da çünkü arkadaş çevresi kötü diye sağlam bir temele dayandırırız.

Sonuç olarak arkadaş deyip geçmemeliyiz. Karakteri, özellikleri, her anlamda iyi olanlarla arkadaş olursak bundan biz de nasipleniriz. Oysa kötü kişiler arkadaşımız olursa onların kötü davranışları bize de sirayet eder. Kısacası arkadaş, insanları tanımak için çok iyi bir fırsat sunar. Bu noktada arkadaş olunan kişilerin niteliği, huyları, davranış biçimleri hemen her şeyine çok dikkat edilmelidir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski