Sana Vereyim Bir Öğüt Kendi Ununu Kendin Öğüt Kompozisyon

Sana vereyim bir öğüt kendi ununu kendin öğüt atasözünün anlamı ile ilgili kompozisyon örneği. Yazıya uygun bir başlık belirleyiniz.

Kimse yabancı birinin işini özenerek yapmaz. Çünkü onun çok da umurunda değildir. Onun için bir öğüt vermek gerekirse kendi işini kendiniz yapmalısınız. İnsan kendi işini yaparken daha gayretli, özenli olur. Zira ortaya güzel bir şey çıksın diye düşünür. Bundan dolayı her insan kendi işine daha bir özenle sarılır.

Günlük hayatta genel olarak başkasının işine pek önem verilmez. Böyle bir durulma karşı karşıya kalırsanız ne kadar isteseniz de o işi gereği gibi yapamazsınız. Çünkü bahsi geçen iş sizin değildir. Bu nedenle ona fazla hassasiyet göstermezsiniz. Mesela siz bir oto tamircisisiniz diyelim. Size gelen bir arabayı tamir edersiniz ancak ona karşı çok da özenli olmazsınız. Fakat bozulan araba sizin olsa işte o zaman her ayrıntısına bakarsınız. Tamir ederken çok dikkatli davranırsınız. Sağlam olması adına gereken özeni gösterirsiniz. Dolayısıyla başkası sizi işinizi pek önemsemez. O yüzden kendi işimizi kendimizin yapmak her zaman için çok daha doğrudur. Böylece aklımızda en ufak bir kuşkuya yer kalmaz.

Sonuç olarak kendi işimiz söz konusu olunca onu daha çok ciddiye alırız. Yapılması gereken her şeyi en ince ayrıntısına kadar gözden geçiririz. Başkasına yaptırmaya kalktığımızda ise içimize sinmez. Zira insanlar başkasının işini pek de önemsemiyor. Genel anlamda insan başkasının işini fazla ciddiye aldığı için en iyisi kendi işimizi yapmaktır değil mi?

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski