Yarım Hekim Candan Yarım Hoca Dinden Eder Kompozisyon

Yarım hekim candan yarım hoca dinden(imandan) eder atasözünün anlamı ile ilgili kompozisyon yazınız. Yazıya uygun güzel bir başlık belirleyiniz.

Bir işi mutlaka alanında tam bilgisi olan, uzman birine yaptırılmalıdır. Yarım yamalak işten aldığını sana kişilere yaptırdığımız işten hayır gelmez. Mesela hekimlik konusunda yetersiz olan birine canınız emanet edip da muayene olursanız, sağlığını kaybetme veya sakat kalma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Dini bilgisi otorite düzeyinde değil de yarım olan bir hocaya güvenirseniz da yanlış yollara sapma ihtimaliniz artar. Bunun etkisiyle doğru bilinen yanlışlar içinde kaybolup gidersiniz. Örneğin hastaneye gittiğimizde pek çok ayrı alan olduğunu ve bu alanların doktorlarının farklı olduğunu görüyoruz. Her disiplini bölüm kendi alanında uzman birini gerektirmektedir. Bu durum okulda da karşımız çıkar. Branşlı İngilizce olan bir hocaya matematik sorusu sorduğunuzda yanlış cevap alır, soru çözme yönteminizde hatalar yaparsınız. Ya da branşı fizik olan birine coğrafya alanında bir şey soracak olursanız onun o alanda uzmanlığı olmadığı için yanlış yönlendirilebilirsiniz. Aslında bu konu hayatın her alanında geçerlidir. Bir işi en iyi yapacak olan biri, o dalda donanımlı ve uzman biri olmalıdır.

Sonuç itibariyle işin ehlini bulmak lazımdır. Danıştığımız, başvurduğumuz kişi işinin ehliyse bundan güzel sonuçlar alırız. Fakat işten tam olarak anlamayan birine itimat ettiğimiz anda başımızı ağrıtacak bize zarar verecek durumlar yaşarız. Bundan dolayı ne iş olursa olsun mutlaka alanında uzman ve donanımı iyi olan birine yaptırılması her zaman için en doğru yöntemdir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski