Büyük başarılar, ancak başarabileceklerine inanan insanlar tarafından elde edilmiştir sözünün sizde uyandırdığı duygu ve düşünceler nelerdir?

Warren Bennis ( Vorın Benis)’in "Büyük başarılar, ancak başarabileceklerine inanan insanlar tarafından elde edilmiştir." sözünün sizde uyandırdığı duygu ve düşünceler nelerdir? Açıklayınız.

İnsanların büyük başarılar kazanması ile kendine inanması arasında sıkı bir ilişki vardır. Öyle ki kendinde başarma gücünü göremeyenler zaten hiçbir güzel sonuca ulaşamaz. Öncelikli olan kendimize inanmaktır. Biz istersek neler başarabileceğimizin farkında olmaktır.

Büyük başarılar elde edenler, karşılaştıkları güçlüklere karşı göğüs germesini bilen kişilerdir. Onların dünyasında zorlukların karşısında geri çekilme duygusu yoktur. Israrla zorlukların üzerine gidip, birçok hata yapsalar da kararlılıklarını sürdürmüş kişilerdir. Biz de gerçek hatta büyük başarılar kazanmak istiyorsak her şeyden önce kendimize inanmalıyız. Yani bu süreçte bir sürü sıkıntı yaşasak da asla vazgeçmemek gerektiğini düşünebilmeliyiz. Bazıları yanılmaz diye bir şey söz konusu değildir. herkes başarı elde etmeden önceki süreçte çeşitli hatalar yapmıştır. Birbirinden farklı engelle baş etmiştir. Başarabileceğine inananlar ise sonunda amaca ulaşmıştır.

Bazı insanlar en ufak bir aksaklık meydana geldiğinde ben bunu yapamam anlayışına bürünürler. İşte kırılma noktası orasıdır. Eğer o anı sabır ve mücadele ile aşabilirsek artık çok büyük yol almışız demektir. Çünkü zorluklar elbette olacaktır. Bütün başarıların temelinde sayısız zorluk olmuştur. İşte onları aşabilenler, başarabileceklerine inanan insanlardır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski