Gönülsüz Yenen Aş Ya Karın Ağrıtır Ya Baş ile İlgili Kompozisyon

Gönülsüz yenen aş ya karın ağrıtır ya baş atasözü ile ilgili kompozisyon yazınız.

Bir işin severek, isteyerek veya gönüllük olarak yapılması çok önemlidir. Çünkü içimizden gelerek bir iş yaptığımızda ona çok fazla özen gösteririz. Böylece daha verimli oluruz. Oysa gönülsüzce yapılan bir işte ne başarı sağlanır ne de verim elde edilir.

İstemediğiniz bir işi yapmak zorunda kaldığınızda yüzünüz asılır. Böyle somurtup durursunuz. Etrafınızdaki kişiler bu konudaki rahatsızlığınızı hemen anlar. Öyle bir durumda hangi işle meşgulseniz bir an önce olsun bitsin diye düşünürsünüz. Örneğin gönülsüz yenen bir aş mideyi nasıl rahatsız ederse, istenmeyerek yapılan bir iş de öyle kötü sonuç doğurur. Bu yüzden işin güzel ve başarıyla sonuçlanması için içimizden gelerek yapmak çok önemlidir.

Kısacası işte gerçek anlamda başarı onu yürekten isteyerek yapmaya bağlıdır. Bu yüzden insanların ilgi duydukları bir mesleği seçmesi her zaman için daha iyidir. Bizler de işimizi sevmeliyiz. Zorla yaptırılan bir iş mide bulandırıcı olduğu gibi ondan hiçbir hayır da gelmez. Bu konuda büyüklerin bilinçli davranması gerekir. Yani çocukları hangi alanda meslek edinmek istiyorsa onlara destek olmalılar. Kendisi istemediği halde ailesinin baskısıyla başka bir bölümü seçen veya bir işi yapmaya mecbur bırakılan kişi o işte verimli olamaz. Aynı zamanda mutsuz bir birey olur.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski