Bu yazımızda insanın en büyük dostu zorluklardır çünkü insanı onlar, karşılaştığı zorluklar güçlendirir sözü ile ilgili kompozisyon hakkında bir metin oluşturacağız.

Zorluklar insana öyle ağır göründüğü için kendimizde dayanacak güç bulamayız. Fakat zorlukların görünmeyen bir tarafı vardır. Onlar bizim için en büyük dosttur aslında. Görünürde her zorluk acı verir. Ben buna nasıl dayanacağım deriz ama buz dağının ardında ise gizliden gizliye olgunlaşarak güçlü bir kişilik haline geliriz.

Zorluk çektikçe mücadele ruhumuz gelişir. Zorluklar sayesinde eski halimize göre daha güçlü oluruz. Mesela önceden çıt kırıldım bir yapımız varken başımıza gelen zorluklara göğüs gerdikçe güçlendiğimizi fark ederiz. Bu yüzden zorlukların bize kattığı şeyleri görmeliyiz. Zorluk çekmemiş birinin güçlenmesi mümkün değildir. Hatta öyleleri kırılgan bir özelliğe sahiptir. En ufak bir sıkıntıyla karşılaşınca un ufak olur, dağılır giderler. Oysa zorluklara alışkın insanlar güçlü duruşunu daima korur.

Mesela dünya hayatı hepimize göre bir imtihandır. Başımıza türlü sıkıntılar gelebilir. Kaza, hastalık, işsizlik, iflas etme, ekmek parası kazanmak için gurbete gitme, girdiğiniz bir sınavı kazanamama veya daha birçok zorlukla karşılaşabiliriz. Bunların her biri sabrımızı zorlar. Zaman geçtikçe aslında dayanabildiğimizi anlarız. Demek ki insan sıkıntılara katlanınca güçleniyor.

Sonuç olarak bu hayatta birçok zorluk yaşama durumu ile karşı karşıya kalacağız. Bundan kaçış yoktur. Ama onlara katlandığımız her an gücümüze güç katacağız. Dolayısıyla isyan etmektense olaya biraz da bu yönüyle bakmak gerekir. Bu nedenle zorlukları insanları yıkıp geçen bir kasırga olarak değil de güçlendiren bir dost olarak görmeliyiz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski